Monitorovací program Oko jaguára na Kostarice 

15.3.2021

V průběhu února 2021 jsme zahájili a prováděli monitorovací program Oko jaguára za pomocí fotopastí v NP Corcovado, NP Guanacaste a NP Santa Rosa. Též jsme rozmisťovali fotopasti v korunách stromů za pomocí stromolezce Jendy Janouška. 

Tato unikátní mezinárodní projektová činnost je postavena na spolupráci s monitorovacími týmy rangerů a výzkumným týmem vědců Juan Carlos Cruz z Mexika, Kevin Lloyde a Viktor Montalbo z Kostariky z organizace NAMA. V březnu došlo k prvnímu sběru dat z NP Corcovado a hned po prvním měsíci jsme dokázali zdokumentovat pumy americké, tapíry, prasátka pekari a mnoho dalších druhů. Též proběhl sběr dat z korun stromů, kde se nám objevilo na záběrech několik druhů opic, leguáni, tukani nebo zdejší “krocani”. 

NP Corcovado pro nás bylo rájem i peklem zároveň. Kromě nádherných pralesních zákoutí, setkání se zvířaty a úžas nad obrovskými stromy jsme byli konfrontování s neskutečně agresivním obtížným hmyzem, kdy tisíce klíšťat a moskytů nenechalo na našich tělech jediné místo, které by po dobu několika dalších dní nesvědilo k zbláznění. Další sběr dat v NP Santa Rosa a NP Guanacaste proběhne na konci března, kde na nás čeká naopak suché horko.

Malá ukázka toho, koho se nám podařilo zachytit na fotoaparát: 

Tohle je daň za příležitost býti ve skutečné divočině, kterou jsme však ochotni kdykoliv absolvovat a to i přes fakt chybějícího pohodlí.

Pokračování v misi Oko jaguára za týden… 

SDÍLET: