Oko medvěda, monitoring a nová spolupráce

16.7.2020

Na přelomu června a července  se vydal tým Oko Země na Slovensko, aby zde zahájil monitoring Kremnických vrchů a  NP Nízké Tatry, včetně sběru DNA materiálů velkých šelem ve spolupráci s ŠOP SR. Zároveň jsme testovali nové vybavení, kterým nás obdarovala česká outdoorová firma HUSKY.

Koncem června byly kontrolovány fotopasti, které monitorovaly život medvědů a vlků v Kremnických vrších. Byly získány další fantastické video záznamy velkých šelem a dalších druhů zvířat. Na několikaletý monitoring navazuje oficiální spoluprací se ŠOP SR, která je smluvně ošetřena do konce roku 2021.

Dne 30. 6. 2020 absolvoval 7mi členný monitorovací tým Oko Země školení na správě Státní ochrany přírody Slovenska (ŠOP SR) v Bánské Bystrici, kde jsme získali oprávnění k monitoringu za pomocí fotopastí a znalosti ke sběru DNA neinvazivních vzorků medvědů hnědých a vlků dravých v NP Nízké Tatry (Ďumbierské Tatry) a v Kremnických vrších na 600 km2.

 

Od 1.7. 2020 zahájil monitorovací tým Oko Země monitoring a během 12 dní rozmístil 18 fotopastí. Dalších našich 9 fotopastí používají rangeři NP Nízké Tatry již od srpna 2019 a nyní získali další 3 fotopasti. V průběhu 12 dní bylo nalezeno 6 trusů medvědů a 2 vlka. Všechny vzorky jsou umístěny prozatím v mrazáku na slovenské základně a budou odevzdány na ŠOP v Banské Bystrici v srpnu.

Součástí naší slovenské mise je spolupráce s rangery a Asociací strážců chráněných území Slovenska. Dne 10.7. 2020 jsme byli pozváni na setkání a školení strážců na Ostrom Grúni v CHKO Ponitří, kde jsme navázali další spolupráci s CHKO Štiavnické Vrchy.

Tým Oko Země odjel na monitorovací misi s novým vybavením od české outdoorové firmy HUSKY a měl za úkol jejich produkty otestovat v náročném terénu slovenské divoké přírody. Po dvanácti monitorovacích dnech lze uznat, že vybavení v podobě bund, kalhot, mikin a batohů je skutečně kvalitní a vysoce pohodlnou výstrojí pro outdoorové využití. 

Od září 2020 otevíráme první dobrovolnický program Oko medvěda na Slovensku. Cena je 195 Euro, včetně ubytování, stravy a unikátního týdenního terénního monitorovacího programu. 

Nutno podotknout, že se jedná celkově o velmi unikátní spolupráci spolku Prales dětem se slovenskými kolegy, rangery a národními parky za účelem ochrany velkých šelem jako jsou medvědi hnědí a vlci draví. Věříme, že odvedeme na Slovensku perfektní práci a podaří se spolupráci ještě výrazně prohloubit.

Nyní bude důležité, aby lidé zareagovali na dobrovolnictví a zapojili se do této mimořádně zajímavé a prospěšné aktivity na ochraně slovenské přírody a její fauny i flory.

SDÍLEJTE: