Opakovaný tygří incident a jeho řešní

9.6.2020

V současné době řešíme závažný problém opakujících se tygřích incidentů na Sumatře v oblasti Bohoroku. Během posledního půl roku je to již třetí tygří útok na krávy, což v místních lidech vyvolává nevoli a strach. Nejde zdaleka jen o nespokojenost s tím, že přicházejí o hospodářská zvířata, která jsou jim ale kompenzována. Spíše se jedná o vztek na státní úřady ochrany přírody a správy NP Gunung Leuser, která s tím téměř nic nedělá. Co se s tím však dá dělat?

Zbyněk Hrábek, inspektor spolku Prales dětem na Sumatře k tomu zaujal jasné stanovisko:

“Je třeba přesně zmonitorovat o jakého tygra se jedná a učinit účinnější opatření než doposud. Náš tým Green Patrol je schopen takový přesný monitoring udělat s pomocí fotopastí, ale Správa NPGL umožňuje monitorování více neziskovkám a tak v tom vzniká jen chaos a spousta rušivých elementů.”

Ano, tohle je skutečně problém, poněvadž nic se potom nedokončí a vše zůstává jen u záběrů z fotopastí, které slouží k propagaci a nikoli ke ztotožnění problematického tygra a nalezení řešení.

 

Spolek Prales dětem přichází s řešením:

  • komplexní monitoring každého tygřího incidentu s cílem jasného ztotožnění tygra (máme podezření na jednu konkrétní mladou tygřici, která se nám opakovaně v posledním půlroce vrací do rezervace Green Life).
  • zpracování nové koncepce hospodaření v ochranné zóně NPGL se zaměřením na regulovaný chov hospodářských zvířat, zejména krav a koz (tato zvířata musí být na noc umisťována do bezpečných prostor, nesmí zůstávat přes noc uvázaná u stromů a nesmí být blíže hranici NPGL než 500 metrů, lépe 1000 m, ideální je el. ohradník na solární napájení).
  • přísná opatření směřující k eliminaci pytláctví v NPGL a nekontrolovaného lovu v ochranné zóně, čímž dochází ke snížení šancí tygra ulovit svoji přirozenou kořist jeleny sambary, muntžaky rudé a prasata divoká. Poté je tygr nucet hledat nepřirozenou kořist v podobě hospodářských zvířat a přibližuje se k vesnicím.
  • vytvoření systému tzv. komunitních rangerů z místních lidí, kteří budou pod kontrolou Green Patrol hlídkovat v daném regionu, tedy jakýsi systém občanských hlídek po vzoru Nepálu.

Spolek Prales dětem má před sebou další výzvu a velký úkol směřující k ochraně tygra sumaterského. Velkým příkladem této činnosti se pro nás stala protipytlácká unie CBPPU v NP Bardia, jejichž práci jsme mohli poznat na vlastní oči během návštěvy 9. světového kongresu rangerů IRF v Nepálu.

Tohle je důležitý začátek směřující k eliminaci útoků tygra na hospodářská zvířata. Pokud budou útoky pokračovat hrozí opatření státních úřadů směřující k odchytu, či zastřelení tygra v případě napadení člověka atd.

Děkujeme všem našim spolupracovníkům, sponzorům a přispěvatelům, že nám i našemu týmu Green Patrol a YHUA na Sumatře umožňuje dělat tuto důležitou a smysluplnou práci na ochraně kriticky ohrožených tygrů sumaterských a dalších vzácných zvířat.

SDÍLEJTE: