První dobrovolnický program na Slovensku je za námi…

27.9.2020

Na konci léta 2020 se ve dnech mezi 5.-12. zářím odehrál historicky první dobrovolnický program spolku Prales dětem na Slovensku. Skupinka dobrovolníků z Česka a Slovenska se vydala na dobrodružný týden do divoké přírody Kremnických vrchů, kde pomáhala při monitorování velkých šelem a sběru jejich genetických vzorků trusu a srsti.

Během programu byl proveden sběr dat z fotopastí, které byly rozmístěny do terénu v červenci 2020 a všichni byli zvědaví na výsledky. Též došlo k pátrání po ilegálním zakrmování zvěře. V prvním případě jsme kromě medvědů získali nádherné záběry rysů ostrovidů a to dokonce ve dne. 

V tom druhém případě jsme nalezli doslova temné místo, kde myslivci zakrmovali medvědy a další šelmy kuřecími křídly, vysmaženým olejovým odpadem a jinými zcela nevhodnými potravinami. Když jsme na takové místo přijížděli autem, tak se slétali krkavci a havrani a čekali, co tam vozidlo přiveze za další masité návnady, tedy se zde jednalo o dlouhodobou činnost. Všude kolem byly stopy medvědů, kteří tam přicházeli za jednoduchou lidskou a zcela nevhodnou potravou, která jim negativně mění chování a narušuje jejich plachost vůči člověku, vozidlům a lidským obydlím. Za těmito nebezpečnými změnami stojí nelegální činnost myslivců v krajině. Tyto poznatky jsme předali ŠOP SR, která celou situaci řeší se Slovenskou inspekcí životního prostředí (SIŽP).

Naším velkým úkolem je též zachránit průchodnost migračního koridoru u obce Pitelová mezi Kremnickými a Štiavnickými vrchy, kde se snaží slovenská firma M&J Bussines prosadit nesmyslný projekt oplocené lovecké obory tam, kudy migrují velké šelmy a celá tato oblast je uvedena jako regionální biocentrum ve strategickém dokumentu ÚSES a je zde podezření na porušování zákona, které může vážně ohrozit nejen migraci, ale také genofond medvědů hnědých v této oblasti.

 

Jak sami vidíte, tak má naše činnost mnohem vyšší cíl, než jen zábavu v přírodě. Je nejvyšší čas přivést veřejnost k pochopení faktu, že příroda není lidským hřištěm, ale nesmírně významným ekosystémem, v němž žijí divoká zvířata, která zaslouží naši pozornost a spolupráci na jejich ochraně.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům a členům týmu Oko Země za odvedenou činnost a věříme, že se mladí lidé rozhodnout zapojit do této unikátní a smysluplné činnosti a stanou se součástí ochrany přírody s českým a slovenským spolkem Prales dětem a Prales deťom, které úzce spolupracují se ŠOP SR.

Monitorovací projekt Oko Země můžete podpořit na transparentním účtu nebo dorazit jako dobrovolník. Více zde. 

Transparentní účet OKO ZEMĚ

2201704265/2010

IBAN: CZ6920100000002201704265

SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX

 

Děkujeme za podporu!

SDÍLET: