Student vyrobil ptačí budky na podporu občanských hlídek

Student teplického gymnázia Tadeáš Serafin (bývalý dobrovolník na Sumatře) se rozhodl podpořit Občanské hlídky Spravedlnost pro přírodu nevídaným způsobem daru.

Vyrobil pro spolek Prales dětem přes 200 ks ptačích budek, z jejichž prodeje na e-shopu získá spolek Prales dětem a jeho občanský hlídky finance na provoz terénní činnosti v krajině.

Budka se bude prodávat za 390 Kč + poštovné a balné. Ti z vás, kteří nemají budky kde umístit, mohou budku zafinancovat, my ji umístíme za vás a pošleme vám zpětně fotodokumentaci a informace o místě, kde byla budka umístěna.

Ke každé budce získá podporovatel a milovník ptactva také prestižní certifikát o pomoci při ochraně české krajiny a zvířat. Výtěžek je určen na občanskou hlídku, která pátrá v krajině po jedech a travičích zvířat.

Staňte se i vy součástí přímé ochrany české přírody.

Tento typ budky je určen především pro menší druhy sýkor (modřinku, uhelníčka, parukářku). Budku bychom měli věšet na místo, v jehož blízkosti budou mít ptáci dostatek potravy a nebudou ohrožováni predátory (kočka, kuny) a to nejlépe 2 – 5 metrů vysoko, například na kmen s menším počtem větví nebo na zeď domu. Světová strana nerozhoduje, budku je ale dobré umístit někam, kde nebude přímo vystavena větru a dešti.

Budku je potřeba po nějaké době vyčistit (nejlépe každý rok na podzim nebo v zimě) kvůli hromadění materiálu, kterým si sýkory staví hnízdo. K tomu slouží otevíratelná přední strana budky.

 


K budce je potřeba přišroubovat ocelovou desku pro zavěšení. Šrouby, deska i hřebíky pro případné přibití na strom jsou součástí balení.