Těžké časy na Bangkaru

25.6.2020

V důsledku Covid-19 se zatím neotevřely dobrovolnické programy Green & Blue na Sumatře, což má negativní dopad především na projekt Blue Life a jeho aktivní činnost čištění pláží na ostrově Bangkaru. Zde se staráme o ideální podmínky pro kladení mořských želv karet obrovských a kožatek velkých, pro které není nebezpečím zdaleka jen pytláctví a plastový odpad, ale také pláže zanesené kmeny stromů a větvemi atd. Tyto překážky jsou obtížné nejen pro dospělé želvy, ale především pro mláďata, jenž se v těchto podmínkách líhnou. Kmeny zároveň ztěžují želvím matkám vyhloubení jam, kam kladou vajíčka. 

Samotný pohyb po noční pláži je pro želvy náročný, ale pokud musí překonávat velké překážky, tak se stává pro malé i velké želvy doslova rizikovým. Mimoto se želvy často vůbec nedostanou do vhodných míst ke kladení a snůšku zahrabou blíže moři, kde je pak zaplavena a zničena vysokým přílivem. Naši rangeři z Blue Patrol se snaží svědomitě pláž Amandanga beach nejen střežit, ale také čistit, jenže přece jen 20 dobrovolníků 10x ročně v akci je jiná práce i výsledek. Zatímco zimní dobrovolnické programy a jejich účastníci udělali kus obrovské práce pro mořské želvy, tak letošní léto je v tomto tragické a neúspěšné. Pevně věříme, že se snad ještě podaří srpnové a zářijové termíny otevřít, ale zatím si nejsme jisti. Čekáme na odpovědi z velvyslanectví ČR v Jakartě a též na rozhodnutí lokálních vlád v provinciích, jako je zejména Aceh.

Dalším kritickým momentem je nedostatek financí na odpadové programy na projektu Blue Life. I zde byla hlavní podpora z dobrovolnických programů. Jednou z možností, jak to nahradit je, že budou lidé kupovat certifikáty na vyčištění oceánu a tím podpoří znovuotevření odpadových programů ve vesnicích Haloban a Asantola.

Takto jsme dokázali měsíčně ušetřit oceán o cca 10 000 kg plastových odpadků. Tento rok je sice kritický pro projekt Blue Life, ale my věříme, že to všechno dobře dopadne nejen pro projekt, ale hlavně pro mořské želvy a ty, co je v terénu chrání, tedy pro Blue Patrol.

Více o samotném programu VYČISTI OCEÁN zde.

SDÍLEJTE: