DOBROVOLNICKÝ PROGRAM NA KOSTARICE

Od léta 2021 otevíráme jedinečné nulté dobrovolnické pralesní programy na Kostarice v horském deštném mlžném pralese centrální Kostariky na hranicích s NP Tapanti.

K oficiálnímu otevření dobrovolnických programů si budou muset dobrovolníci počkat minimálně do podzimu 2021. Cílem 0. dobrovolnických pralesních programů bude přímá pomoc při vybudování dobrovolnického zázemí, výstavba pralesního centra, vytvoření vzdělávacích stezek a zahájení monitorovacího programu za pomocí fotopastí. Tento program bude trvat 21 dní, bude se spát ve stanech. Zázemí kuchyně a společenské místnosti je v provozu. 

Oceánský program Blue Life a jeho program The Ocean School je v procesu a během následujících měsíců hledáme ve spolupráci s For the Ocean Foundation vhodnou loď.

V roce 2021 oceánskou část dobrovolnických programů zatím nenabízíme. 

Zažijte horský, mlžný, deštný prales na vlastní kůži.

CENA PROGRAMU:  13 900 Kč

PROČ SE PROGRAM PLATÍ?

Naše organizace nepobírá žádné dotace a granty.
Z tohoto důvodu jsou programy placené. 

CENA a TERMÍNY

CENA 15 900 Kč
ZAHRNUJE:
 • stravování po celou dobu programu
 • ubytování 
 • výpravy do pralesa 
CENA NEZAHRNUJE:
 • dopravu mezinárodní (letadlo)
 • dopravu místní (z letiště do rezervace)
 • pojištění (do kostariky je povinné i na COVID 19 + nákladů na ubytování s nemocí)

TERMÍNY

0. dobrovolnické programy 2021

3.7 – 23.7 2021(max 12/obsazeno 7) 

31.7 – 20. 8 2021 (max 12/PLNO)

dobrovolnické programy 2021/2022

20.11. – 10.12. 2021 (max 12/obsazeno 0)

18.12. – 7.1. 2021 (max 12/obsazeno 2)

15.1. – 4.2. 2022 (max 12/obsazeno 2)

12.2. – 4.3. 2022 (max 12/obsazeno )

12.3. – 1.4. 2022 (max 12/obsazeno 1)

 

Zájemci o účast se hlaste na dobrovolnik@pralesdetem.cz a po potvrzení účasti emailem vyplňte elektronickou přihlášku a zaplaťte zálohu 5000 Kč nebo 200 €  (záloha je nevratná) na účet spolku Prales dětem 2602004454/2010 (IBAN:CZ7420100000002602004454, SWIFT: FIOBCZPPXXX)

Do poznámky uveďte DOBROVOLNICKÝ PROGRAM KOSTARIKA a své jméno.

PROGRAM

NULTÝ DOBROVOLŇÁK

1.den vyzvednutí na letišti nebo v San José, přesun na pralesní základnu

2.den  seznámení s projektem a jeho pravidly

3.den  zahájení monitoringu Oko jaguára – rozmístění fotopastí

4.den  pracovní činnost

5.den  pracovní činnost

6.den  hlídková a průzkumná činnost

7.den  volný den

8.den  pracovní činnost

9.den  pracovní činnost

10.den  hlídková a průzkumná činnost

11.den  pracovní činnost

12.den  pracovní činnost

13.den  volný den 

14.den   pracovní činnost

15.den  pracovní činnost

16.den  hlídková a průzkumná činnost

17.den  pracovní činnost

18.den  pracovní činnost 

19.den   monitoring Oko jaguára – sběr dat z fotopastí 

20.den  volný den, vyhodnocení činnosti a zpracování monitoringu, rozlučkový večer

21.den   dopolední úklid, po obědě odjezd

Daný program není fixní, může se měnit na základě potřeb, situace a počasí. Hlavní náplní nultého dobrovolnického programu je pomoc a asistence při výstavbě budoucího dobrovolnického centra, příprava naučných a strážních stezek, monitoring Oko jaguára za pomocí fotopastí a samozřejmě též hlídková a průzkumná činnost v rezervaci a na jejích hranicích.

Během dní volna je možno vyrazit na koupačku do přenádherné křišťálově čisté řeky Pojibaye či do NP Tapanti, s nímž se budeme snažit zahájit spolupráci na monitorovacím programu Oko jaguára. Tento monitoring by měl probíhat též v v dalších soukromých rezervacích El Copal a La Marta. Garantujeme vám, že si užijete deštného pralesa, pochopíte ho a budete ho chránit. 

SUPERDOBROVOLNICTVÍ

Dobrovolníci, kteří již prošli řádným dobrovolnickým programem, nebo se účastnili jako supedobrovolníci na Sumatře, tak se mohou ucházet o místo tzv. Superdobrovolníka, který bude mít na starosti organizaci a chod dobrovolnických programů. Pro tuto pozici je nutné týdenní zaškolení v naší přítomnosti v rezervaci.

Supedobrovolník má bydlení a stravování v rezervaci zdarma, musí mít řidičský průkaz B, schopnost řídit vozidlo 4×4 i v náročném terénu rozbité lesní cesty, organizační a orientační schopnosti, hovorová znalost angličtiny, základy španělštiny.

Doba pobytu pro superdobrovolníka je minimálně na 2 měsíce. 

Kontaktujte nás na emailu dobrovolnik@pralesdetem.cz

FOTOGALERIE

VÍCE INFORMACÍ

DOBRÉ VĚDĚT:

 

I přes fakt, že je Kostarika malá země, oplývá neskutečným bohatým přírodním bohatstvím a to nejen na souši, ale i na moři. Deštný les, opadavý deštný les, sopky, mlžný horský  les, pohoří s nejvyšší horou Cerro Chirripó v nadmořské výšce 3820 m.n.m., mangrovové lesy, pobřežní ekosystémy a samozřejmě úchvatný podmořský život. Setkat se tak můžete s nejrůznějšími druhy ptáků od kolibříků, tukanů, vlhovce aztéckoho, ale potkat můžete i tapíra, lenochoda, mravenečníka, aguty, prasata pekari, 4 druhy opic a samozřejmě krále zdejší země, jaguára a nejen ho. 

Kostarika je si svého přírodního bohatství vědoma a tak vsadila na ochranu přírody prostřednictvím environmentálního vzdělání, zrušení armády a vytvoření mírového společenství. Všudypřítomný slogan PURA VIDA (prostě život/čistý život) je toho jen důkazem. 

Obecně zde platí, že zajetí zvířat není důstojné nejen pro zvíře samotné, ale i především není důstojné člověku samotnému. Svoboda a přirozenost by měla být dopřána nejen lidem, ale zvířatům především. Proto před několika lety vznikly i zákony, které držení zvířat v zajetí nejen zakazují, ale jsou i trestným činem. Nenajdete zde ani cirkusy a dokonce ani ZOO zahrady až na výjimky, které se transformovaly na záchranné stanice. V některých případech se jedná o diskutabilní zařízení, ale jde o výjimečné případy, které vznikly před samotnými zákony.

I přes množství zákonů ve prospěch ochrany přírody, mentality místních lidí a vzdělání není Kostarika dokonalou zemí, která by se zdála, že nepotřebuje pomoci s ochranou přírody, protože sama to zvládá na výbornou. I zde je rozsáhlé pytláctví, ilegální těžba nebo ilegální obchod s exotickými/divokými druhy zvířat, po kterých je ve světě stále enormní poptávka. Nelegální obchod se zvířaty se nevyhýbá ani Kostarice.

Proč tedy pomoci chránit přírodní bohatství Kostariky? Jedná se o světový unikát, kdy se na relativně maličkém území nachází přibližně 4% světové biodiversity souše a co se oceánu týká, tak zde je další fenomén v podobě systému podmořských hor mezi Kokosovými ostrovy, Osa Peninsula a hotspotem Thermal Dome. Zde se předpokládá tak bohatý život, který odpovídá přibližně 5% oceánské biodiversity ma Zemi. Právě oceán je však velkým otazníkem v kostarické ochraně přírody, který potřebuje největší pozornost, zájem, pomoc a spolupráci na mezinárodní úrovni. Tedy Kostarika je model pro celý svět, je to biologická laboratoř, která musí být udržovaným a podporovaným příkladem světové ochrany přírody. Právě existence takového modelu je nesmírně významná pro světovou ochranu biodiversity a dá se aplikovat do dalších zemí napříč kontinen

JAK SE DOSTAT NA KOSTARIKU A NÁSLDNĚ K NÁM? 

 

Ti z vás, kteří mají zkušenosti s letenkami a nechtějí čekat na další potencionální dobrovolníky, si mohou letenku zajistit bez čekáni sami. Ti z Vás, kteří nevědí jak nebo by potřebovali pomoc tak Vás zkontaktujeme s dalšími dobrovolníky a pomůžeme vám v rámci našich možností sesynchronizovat odlet na Kostariku.

Pro přehled o jednotlivých letech dobrovolníků bude vytvořen Google formulář, kam budete vyzváni doplnit kontaktní informace a informace o letence, které pomohou v zorientování se jak nám, tak i ostatním dobrovolníkům.

Letenku je třeba hledat do cílové destinace na Kostarice do hlavního města San José – Juan Santamaría International Airport.

Do rezervace Green Life Kostarika se dostanete po vlastní ose (místní doprava, Uber, taxíkem, stopem, pěšky atd, jak kdo uzná za vhodné) nebo dopravu zajistíme po domluvě my. Cena za auto/mikrobus se pa odvíjí od počtu dobrovolníků. Vždy se snažíme najít nejlevnější, ale  nejrozumnější způsob dopravy. Místo, kam je třeba se dopravit po příletu do San José je městečko Pejibaye, případně ještě bližší městečko Tausito, které je k rezervaci blíže. Zde bychom ty, kteří pojedou po vlastní ose vyzvedli.

 

STRAVOVÁNÍ 

Vařit se bude v dřevěném domku s plně vybavenou kuchyní odpovídající pralesní kuchyni na plynovém vařiči. Strava je převážně veganská (výjimečně vegetariánská). Dobrovolníci se zapojují do služeb, které se den dopředu dohodnou (vaření, umývání nádobí atd). Doporučujeme vlastní zásobu minerálů a vitamínů, pokud cítíte potřebu doplňovat umělou cestou. Mohou se hodit energetické tyčinky. 

Očekávejte luštěniny, obilniny, zeleninu a samozřejmě ovoce. 

 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování budete ve stanech, které budou rozmístěny v blízkosti hlavní budovy. Záchody jsou evropského stylu se splachováním, sprcha je samozřejmostí, jen očekávejte studenou vodu. Čas na otužování :).

BEZPEČNOST

Kostarika se řadí mezi bezpečné země, ale obezřetnost je vždy na místě. V rámci pobytu na dobrovolnickém programu je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla pro pohyb v rezervaci, které se dozvíte v rámci úvodního školení.  

 

POJIŠTĚNÍ

Pojištění si každý účastník zařizuje sám a je povinností ho mít. Před odletem si zjistěte povinnosti pro vstup na Kostariku, které se mohou průběžně měnit vzhledem ke covidovým opatřením. 

 

VÍZUM

Kostarika umožňuje českým i slovenských turistům 3 měsíční bezvízový pobyt, tedy vízum netřeba řešit.

CO S SEBOU

Vzhledem k nadmořské výšce 1100 m.n.m očekávejte v podvečer a přes noc chladnější teploty, které mohou padnout na cca 16 °C. Proto doporučujeme na večer teplejší oblečení a teplejší spacák. Přes den svítí li sluníčko je teplota přes 23-30 °C.

Oblečení do terénu je nutné sladit do přírodních tmavších barev (khaki, hnědá, zelená, černá atd). 

 • pevná obuv, kalhoty, kraťasy, mikinu, nepromokavou bundu nebo pláštěnku, malý batoh do terénu, šátek či pokrývku hlavy (dle období), plavky, ručník, pracovní oblečení, pracovní rukavice,
 • kapesní nůž, čelovku, láhev na vodu, přezůvky, oblečení na převlečení na základnu, 
 • karimatku, spacák, oblečení na spaní, spodní prádlo, ponožky,
 • hygiena, vitamíny (hořčík, vit. C, Dologram, atd), základní lékárničku,
 • fotoaparát, dalekohled

 

K dispozici bude zapůjčení holinek, které při deštivém období doporučujeme. V případě “problémových” velikostí doporučujeme si holinky dovézt s sebou.

Doporučujeme zvolit takové oblečení, které když se zničí, nebudete nešťastní. Počítejte se sluníčkem i s vlhkostí, deštěm a výpravami neprosekanými stezkami, které budeme teprve tvořit.

NEPOTŘEBUJETE: stan, nádobí, 

INFORMACE PRO KUŘÁKY:

Celá Kostarika dosti omezuje kouření a to jak v národních parcích tak i v jinak chráněných oblastech po celé Kostarice. Proto jsme se rozhodli následovat toto pravidlo a i tato celá rezervace (včetně ubytovacích zařízení a veřejných prostor) je NEKUŘÁCKÁ. Kdo je silný kuřák a nevydrží bez cigarety, zapálit si budete moci za hranicí rezervace (cca 7 min pěší chůze). Děkujeme za pochopení.

KDE SE BUDU NACHÁZET?