OKO JAGUÁRA

Staňte se i Vy součástí monitoringu a ochrany jaguárů amerických na Kostarice.

MONITOROVACÍ PROGRAM OKO JAGUÁRA

Od února 2021 jsme zahájili monitorovací program Oko jaguára na Kostarice a tím vstoupili s projektem Oko Země na americký kontinent. Monitoring se odehrává ve spolupráci s kostarickými rangery v NP Corcovado a ASG Guanacaste. Hlavním cílem monitoringu je získávání dat ze života jaguárů amerických, jejich výzkum ve spolupráci s NGO NAMÁ CONSERVATION a  jejich terénní ochrana.

 

NGO NAMÁ a kostarické národní parky od nás získali podporu v podobě 50 fotopastí UV595HD, 10 fotopastí Predator Micro, 40 kovových ochranných boxů, lanové a visací zámky, AA baterie a 60 kusů SD karet. Součástí této mise je též výměna monitorovacích zkušeností, odhalování pytláctví a řešení konfliktů s velkými kočkovitými šelmami v porovnání s tygry sumaterskými. Fotopasti byly rozmístěny v NP Corcovado, NP Santa Rosa a NP Guanacaste. Od února do konce března probíhal monitoring též v korunách stromů za pomoci stromolezce Jendy Janouška.

 

Od července 2021 zahajujeme monitoring Oko jaguára v oblasti Pejibaye u NP Tapanti, kde bude rozmístěno dalších 20 fotopastí (10 ftp UOVision Green N-30, 5 ftp UV595HD a 5 ftp Keep Guard KG790NV. 8 ftp bude rozmístěno v naší rezervaci Green Life Costa Rica, kde bude probíhat monitoring fauny se zaměřením na velké šelmy (puma, jaguár, ocelot) a tapíry. 6 ftp bude umístěno v soukromé rezervaci La Marta a dalších 6 ftp v soukromé rezervaci El Copal.

Partnery monitorovacího programu Oko jaguára jsou firmy Fotopast.cz a RICOMSecure, s.r.o. Sponzorem fotopastí je Karel Rybáček a základní školy projektu NEPZ.