OKO OCEÁNU

Cílem monitorovacího programu Oko oceánu je ochrana zálivu Santa Elena v souvislosti s výskytem velryb, zejména keporkaků dlouhoploutvých.

Zjistěte více
Member of International Ranger federation.
recent projects

CO JE TO OKO OCEÁNU? 

Program Oko oceánu, je součástí projektu Blue Life v Kostarice a zaměřuje se na monitorování a ochranu mořského života, zejména keporkaků, v zálivu Santa Elena.

Dozvědět se více
recent projects

MONITORING

Monitorování se provádí na moři pomocí naší projektové lodi The Spartan a na souši prostřednictvím pozorování z vyvýšených míst v zátoce Santa Elena. Cílem je dokumentovat mořské savce, zejména velryby a delfíny.

Dozvědět se více
recent projects

NAŠE LOĎ THE SPARTAN

Spartan, naše projektová loď, monitoruje keporkaky v zóně IMMA mezi zátokami Santa Elena a Papagayo. Je dlouhá 11 metrů, funguje až 4 dny a je vybavena pokročilou navigací, mořskými dalekohledy, hydrofonem a potápěčským vybavením. Pojme osm členů posádky.

Dozvědět se více
recent projects

VÝZNAM ZÁTOKY SANTA ELENA

Zátoka Santa Elena je kritickou oblastí rozmnožování keporkaků, které ohrožuje plánovaný nákladní přístav. Náš monitoring  shromažďuje zásadní údaje pro ochranu této oblasti, které sdílíme s úřady a které podporuje petice Hlas pro velryby.

Dozvědět se více
recent projects

PROČ CHRÁNIT OCEÁN V KOSTARICE? 

I přes fakt, že je Kostarika vzorovou zemí ochrany suchozemských ekosystémů, tak v ochraně oceánu a podmořského světa je velmi zaostalá. Vysoká poptávka po rybách a jejich vývoz včetně ilegálního rybolovu je pro podmořský svět devastační. Pojďme pomoci s jeho ochranou.

Dozvědět se více

CO JE TO OKO OCEÁNU? 

Monitorovací program Oko Oceánu je součástí projektu Blue Life v Kostaricích a zabývá se monitorováním a ochranou podmořského světa se zaměřením na mořské savce, velryby a delfíny. Vlajkovými zvířaty Oko Oceánu jsou keporkakové dlouhoploutví, kteří připlouvají do zátoky Santa Elena od července do března za účelem rozmnožování.

Monitoring

Monitoring probíhá na moři díky naší projektové lodi The Spartan v IMMA reprodukční zóně keporkaků dlouhoploutvých mezi zálivem Santa Elena až Papagayo Bay. Cílem monitoringu z lodi je fotografická a video dokumentace jednotlivých druhů mořských savců, jejich ocasních a hřbetních ploutví, výdechů, počtu a chování velryb a delfínů. Dokumentace probíhá za pomocí fotoaparátů, kamer a dronů a to včetně dokumentování pod mořskou hladinou na základě udělení speciálního povolení od Ministerstva životního prostředí a energetiky, Národní systém chráněných oblastí a Chráněné oblasti Guanacaste:

Veškerá získaná data slouží pro výzkum, ochranu a vzdělávání ve spolupráci s mořským biologem Frankem Garitou a nově s ACG Guanacaste.

NAŠE LOĎ THE SPARTAN

Náš projektový motorový člun Spartan splňuje nejvyšší kritéria pro kvalitní jednodenní a několikadenní sledování v reprodukční zóně keporkaků IMMA (Important Marine Mammals Area) mezi zálivem Santa Elena a zálivem Papagayo.

Můžeme fungovat až 4 dny v kuse bez nutnosti kontaktu s pevninou.

Loď je 11 metrů dlouhá, 4 metry široká, má vysoký a velmi přehledný kapitánský můstek pro 6 osob. Je poháněna dvěma vestavěnými motory, má generátor, kvalitní navigační mapový systém se sonarem a autopilota. Na lodi je námořní dalekohled, hydrofon a podmořský dron Chasing 2 Pro Max pro zaznamenávání hlasu velryb pod mořskou hladinou a dvě kompletní potápěčské výstroje.

OHROŽENÍ ZÁTOKY VELRYB

Zátoka Santa Elena je unikátní reprodukční zónou keporkaků dlouhoploutvých, kteří sem připlouvají za námluvami, rozmnožováním a rozmnožováním mláďat od července do listopadu (jižní populace od Anktartidy) a od prosince do března (severní populace od Kalifornie). Toto klíčové místo je součástí oficiálně označené IMMA San Juan del Sur – Papagayo Bay reprodukční zóny. 

Tato světově významná velrybí oblast je však ohrožena ekonomickým záměrem snah o vybudování gigantického nákladního přístavu, který je součástí záměru projektu “Suchý kanál”, který je brutální hrozbou pro celou zátoku a její biodiversitu v IMMA reprodukční zóně keporkaků dlouhoploutvých.

Tato hrozba může být zažehnána silnými a aktuálními daty o velrybách v Santa Elena Bay. Právě tohle je naše práce, tedy přímá terénní monitorovací činnost s loděmi The Spartan za účelem ochrany mořských savců v celé této oblasti. Naše data směřují kompetenčním úřadům státní ochrany přírody SINAC, ACG Guanacaste, Incopesca až po kostarický kongres. Součástí naší kampaně je též mezinárodní petice Voice for Whales.

PROČ JE NUTNÉ CHRÁNIT OCEÁN V KOSTARICE? 

I přes fakt, že je Kostarika vzorovou zemí ochrany suchozemských ekosystémů, zejména deštných pralesů, tak ochrana oceánu a podmořského světa je velmi zaostalá. Tak jako je na souši celostátně zákaz lovu volně žijících živočichů, tak v oceánu je tomu jinak.

Masivní poptávka po mořských rybách v restauracích, sportovní rybolov, obrovský export ryb mimo Kostariku (až 70 %) a technická námořní neschopnost státu chránit svou mořskou ekonomickou zónu, činí z Kostariky zemi pod obrovským tlakem legálního i nelegálního rybolovu. Kostarika patří mezi pět nejhorších zemí, co se lovu žraloků pro ploutve týká. Thermal Dome, jakožto oceánský fenomén, je cílem zahraničních rybářských lodí, zejména čínských, které sem zajíždějí lovit tuňáky žlutoploutvé na jejich odvěké migraci, či žraloky na ploutve.

Výstupný oceánský proud vynáší velké množství živin, tedy planktonu a proto zde žijí tisíce delfínů, největší populace plejtváků obrovských na Zemi, žraloci, rejnoci, mořské želvy a obrovská hejna mořských ryb. Tato vzácná zvířata končí jako vedlejší úlovky v sítích velkých rybářských lodí, které do kostarických vod vplouvají často nelegálně, ale zatím neexistuje žádná síla, která by přinesla relevantní důkazy o těchto rybolovných aktivitách. Pojďme pomoci!

CO MOHU UDĚLAT PRO OCHRANU OCEÁNU? 

Staňte se přímou součástí ochrany velryb a jejich důležité zátoky. Každý z nás má nyní se možnost do monitoringu a ochrany těchto mořských bytostí. Jak to udělat:

1

Omezte nebo přestaňte s konzumací mořských živočichů

2

Zapoj se jako dobrovolník na palubě lodi The Spartan

3

Zadej si trvalý měsíční příkaz na podporu Oko oceánu.

1

Omezte nebo přestaňte s konzumací mořských živočichů

2

Zapoj se jako dobrovolník na palubě lodi The Spartan

3

Zadej si trvalý měsíční příkaz na podporu Oko oceánu.

4

Staň se sponzorem monitorování  a ochrany velryb.

5

Podpoř vzdělávání dětí, mládeže i dospělích

6

podepište petici Hlas pro velryby

ZAPOJTE SE, STAŇTE SE OKEM OCEÁNU

Podpořte provozní náklady projektové lodi The Spartan, aby mohla společně s posádkou plout na moři v rámci programu Oko oceánu.

Rád bych se dozvěděl více