BLUE LIFE

– KOSTARIKA –

BLUE LIFE

– KOSTARIKA –

PROČ BLUE LIFE KOSTARIKA

Jsme první oceánské a dobrovolnické centrum v provincii Guanacaste v Kostarice, které se zaměřuje na monitoring mořských savců a ochranu zátoky Santa Elena Bay a jeho podmořského ekosystému. Zabýváme se též prací s mládeží. Naší klíčovou aktivitou je monitoring keporkaků dlouhoploutvých v IMMA reprodukční zóně od Salinas Bay po Papagayo Bay. Tato oblast je cílem migrujících keporkaků, kteří sem v období od července do března připlouvají, aby se zde pářili, rodili mláďata a vychovávali je před svou oceánskou poutí zpět k Antarktidě (jižní populace) a ke Kalifornii (Středoamerická populace). Naším cílem je jejich monitoring, ochrana jejich prostředí a záchrana v případě uvíznutími na pobřežích, či v rybářských sítích. Tento úkol bude plnit náš Marine Mammals Rescue Team – Santa Elena Bay od roku 2024.

PROČ BLUE LIFE KOSTARIKA

Blue Life projekt vznikl jako důležité oceánské centrum, které slouží monitoringu mořských savců a ochraně Santa Elena Bay před výstavbou rozsáhlého nákladního přístavu v reprodukční zóně keporkaků dlouhoploutvých. Tato hrozba nebyla zatím schválena, ale to nic nemění na faktu nutnosti býti v roli pozorovatelů a případné protistrany v zájmu velryb. Přístav v zátoce Santa Elena by byl smrtelnou hrozbou pro velryby. Ročně dochází díky lodní nákladní dopravě k cca 20 000 usmrcením velryb na Zemi. Pomozte nám s ochranou velryb! 

VÝZNAM OCEÁNSKÉHO MONITORINGU

Monitoring velryb a delfínů provádíme ve spolupráci s mořským biologem Frankem Garitou, který studuje mořské savce více než 20 let. Jsme terénní tým, který nejen operuje na oceánu s monitorovací lodí The Spartan, ale též pod mořskou hladinou s pomocí potápěčů. Monitoring velryb a delfínů bude sloužit mezinárodnímu mořskému biologickému výzkumu, pro jejich ochranu a též pro vzdělávací účely. Naší prioritou je záchrana zátoky Santa Elena před hrozbou výstavby nákladního přístavu, což by ohrozilo život a reprodukci keporkaků dlouhoploutvých v této oblasti a nejen jich. 
 

OCEÁNSKÉ, VZDĚLÁVACÍ CENTRUM BLUE LIFE

Oceánské a informační centrum Blue Life slouží vzdělávání dětí, mládeže i široké veřejnosti, je základnou dobrovolnických programů a záchranného týmu Marine Mammals Rescue Team. Centrum lze navštívit též v rámci ekoturistických programů s možností ubytování a účasti na monitorovacím programu Oko oceánu. 

VÝZNAM OCEÁNSKÉHO MONITORINGU

Naším nejvyšším cílem je ochrana Santa Elena Bay před výstavbou zničujícího nákladního lodního přístavu ve prospěch velryb a k tomu jsou zapotřebí plnohodnotná data o jejich výskytu, migraci, reprodukci a počtech samic s mláďaty. Součástí této činnosti je vznik Marine Mammals Rescue Team – Santa Elena Bay pro jejich záchranu z rybářských sítí, vlasců, lan a při uvíznutí na plážích. Získáváme data, která hovoří ve prospěch ochrany velryb! 
 

OCEÁNSKÉ CENTRUM

Oceánské centrum Blue Life je vybudováno z přepravních lodních kontejnerů a slouží též jako základna monitorovacího programu Oko oceánu. 

Je otevřeno dobrovolníkům, studentům, mořským biologům a ekoturistům se zájmem o ochranu podmořského světa se zaměřením na mořské savce – velryby a delfíny.

 

MARINE MAMMALS RESCUE TEAM-SANTA ELENA BAY (MMRT-SEB)

MMRT-SEB vzniká za účelem ochrany a v případě nutnosti záchrany mořských savců v ochranné a reprodukční zóně IMMA San Juan del Sur – Papagayo Bay (Important Marine Mammals Area). Náš tým operuje v oblasti zátok Salinas, Santa Elena, až po zátoku Papagayo. Spolupráce probíhá v součinnosti se státním veterinárním úřadem SENASA, národním parkem ACG Guanacaste, úřadem pro rybolov INCOPESCA a Pobřežní stráží.

Provozní náklady na denní monitorovací či záchrannou plavbu spojenou s provozem monitorovací lodě The Spartan činí 5 000 Kč. Měsíčně je plánováno až 8 výjezdů, tedy 40 000 Kč. 

Podpořte nás a získejte certifikát

STAŇ SE DOBROVOLNÍKEM 

a zapoj se nejen do ochrany oceánu …