OKO TYGRA

Oko tygra je monitorovací program s fotopastmi, který probíhá dlouhodobě v tropickém deštném lese v ekosystému Leuser na Sumatře v Indonésii s cílem chránit tyto jedinečné šelmy před pytláctvím.

Zjistěte více
Tygří oko

Jak mohu přispět?

Váš dar může mít významný dopad na ochranu těchto nádherných tvorů.

Dozvědět se více
Tygří oko

KONFLIKTY S TYGRY

Prvním monitoringem tygrů jsme se zabývali koncem roku 2014. V okrese Bohorok docházelo každoročně zhruba k jednomu až dvěma útokům tygrů na krávy, které jsme majitelům kompenzovali.

Dozvědět se více

PROGRAM OKO TYGRA

Monitoring tygrů sumaterských pomocí fotopastí byl zahájen v roce 2014. V roce 2016 byl zahájen oficiální monitoring s názvem OKO TYGRA. Ten zahrnuje dokumentaci fauny ekosystému Leuser a odhalování pytláctví.

Hlavním cílem programu Oko tygra je chránit divoká zvířata před pytláctvím, odhalovat a demaskovat pytláky a samozřejmě přinášet veřejnosti unikátní videozáznamy a fotografie zvířat v jejich přirozeném prostředí. Vlajkovým zvířetem programu Oko tygra je samozřejmě tygr sumaterský, ale naše sledování reálně přispívá také k ochraně divokých slonů, orangutanů a medvědů malajských, a nejen jich.

Součástí programu Oko tygra je také monitorování konfliktů s tygry v okrese Bohorok. Tato činnost probíhá ve spolupráci s BKSDA, KPH, NPGL a WCS.

Další informace

Konflikty s tygry

Poprvé jsme tygry sledovali koncem roku 2014. V okrese Bohorok docházelo každoročně k jednomu až dvěma útokům tygrů na krávy, které jsme majitelům kompenzovali. Počet útoků se začal zvyšovat od začátku roku 2020, ale k celkové změně došlo od listopadu téhož roku. Během dvou měsíců bylo v nárazníkové zóně národního parku po prokázaných útocích tygrů zabito 10 volně se pasoucích krav. Po intenzivním sledování pomocí fotopastí bylo zjištěno, že jeden tygří samec takto pravidelně loví hospodářská zvířata v nárazníkové zóně NP Gunung Leuser v okrese Bohorok.

NAŠE ODPOVĚĎ

Na základě těchto událostí jsme zareagovali a přeměnili naši zelenou hlídku proti tygrům na protipytlácký tým, který se specializuje na monitorování míst útoků tygrů a tygrů samotných. Cílem této činnosti bylo najít řešení, jak zabránit opakování útoků nebo je minimalizovat a zároveň ochránit tygry před lidskou odvetou. Důležitou aktivitou je komunikace s místními farmáři a jejich podpora při budování nočních přístřešků pro jejich krávy, protože tygři loví hlavně v noci.

aktuální situace

Zvýšený počet útoků tygrů může být také způsoben úbytkem jejich přirozené potravy v důsledku pytláctví jelenů sambar a divokých prasat a samozřejmě nevhodnou pastvou krav v ekosystému Leuser. V roce 2024 hodláme Green Patrol vrátit k přímému terénnímu monitoringu tygrů v NP Gunung Leuser, dovybavit ji a zprofesionalizovat tak, aby ve spolupráci s BKSDA, KPH a NPGL pomáhala při řešení tygřích konfliktů.

JAK MOHU PŘISPĚT?

JAK MOHU PŘISPĚT?

S pomocí partnerských škol, studentů a sponzorů NEPZ financujeme základní vybavení, jako jsou fotopasti a zámky. Váš dar může mít významný dopad na ochranu těchto nádherných tvorů.

Podpořte program Oko tygra a pomozte nám zachovat budoucnost tygrů sumaterských.

MARINE MAMMALS RESCUE TEAM-SANTA ELENA BAY
(MMRT-SEB)

The MMRT-SEB is created to monitor, protect and, if necessary, rescue marine mammals in the IMMA San Juan del Sur (Important Marine Mammals Area) protection and reproduction zone. Read More


More Info

TAKE THE NEXT STEP