Máme za sebou rok plný práce na preventivních opatření proti environmentální kriminalitě v České republice.
Tato naše snaha započala již během pandemie, kdy jsme se začali ve spolupráci s Českou společností ornitologickou zabývat problematikou trávení zakázaným karbofuranem.
Tehdy vznikly tzv. občanské hlídky proti jedům v krajině. Na tuto koncepci jsme v roce 2024 plynule navázali a vytvořili program Prevence Environmentální Kriminality, v rámci kterého o tomto typu kriminality šíříme osvětu, pomáháme medializovat jednotlivé případy a nás výjezdový tým vyjíždí k jednotlivým nálezům, které nám veřejnost hlásí.
Tímto vytváříme funkční most mezi orgány činnými v trestním řízení a veřejností, která s nahlašováním takových nálezů nemá dostatek zkušeností a v danou chvíli na to jednotliví nálezci většinou nemají ani dostatek času a odborných znalostí.
Systém nahlášování jsme v druhé polovině roku 2024 posunuli na zcela novou úroveň, kdy jsme vydali mobilní aplikaci s názvem Hlášení Zelené Kriminality, prostřednictvím které se na nás nálezci mohou obracet při konzultaci nebo samotném hlášení svého nálezu.
Proto se v rámci Prevence Environmentální Kriminality snažíme šířit nejen osvětu o tom, jak nálezy hlásit, ale také nálezcům samotné hlášení co možná nejvíce ulehčit a také zefektivnit.
Dalším významným posunem v oblasti boje proti travičům je používání tzv. rychlotestů na karbofuran, které jsme do naší metodiky v minulém roce zavedli. V současné době jsme spolu s ČSO jediní, kdo tyto rychlotesty používá a tím jsme schopni si přímo na místě nálezu ověřit přítomnost karbofuranu v daném zvířeti nebo v návnadě.
Tím značně šetříme práci policejních složek, protože ty už nemusejí vyjíždět ke všemu, co je podezřelé ale pouze k tomu, kde nám vyjde pozitivní výsledek rychlotestu.
S metodikou správného odebírání vzorků pro co nejpřesnější provedení rychlotestu nás blíže seznámili pracovníci Centra environmentálních forenzních věd na Karlově univerzitě.
Pomozte nám s naplňováním našich cílů a s rozvojem naší činnosti, abychom i my mohli významně přispět k dosažení cíle 30x30.
Děkujeme.
V oblasti osvěty pokračujeme s přednáškami na středních školách. Mezi nejaktivnější partnerské školy patří například Bezpečnostně právní akademie v Brně, kam jezdíme s přednáškami o zelené kriminalitě již třetím rokem.
Nově se ale zapojila například i střední obchodní škola v Poličce. Zároveň jsme začali organizovat školení pro strážce přírody a další státní ochranáře v oblastech, kde je trávení karbofuranem stále aktuální.
Koncem minulého roku proběhlo první z řady těchto školení, konkrétně na krajské pobočce AOPK v Brně. Další školení budou postupně následovat.
Rok 2024 byl skutečně plný práce a mnohem víc práce nás čeká v roce letošním. Za minulý rok jsme provedli celkem 42 výjezdů v rámci hlášení od veřejnosti a strávili jsme v terénu celkem 63 dní. Kompletní výsledky a informace z naši činnosti pro vás máme v dalším sezónním zpravodaji, který si můžete stáhnout níže.
Děkujeme všem za veškerou dosavadní podporu. Podpořit nás můžete sledováním na našich sociálních sítích – Instagram a facebooková stránka Prevence Environmentální Kriminality, doporučením našich přednášek do škol ve vašem okolí, uspořádáním veřejné přednášky ve vašem okolí a nebo finančně na náš transparentní účet 2201704273 / 2010.
Každá koruna nám pomůže v dalších preventivních krocích proti zelené kriminalitě v České republice. Zároveň si můžete stáhnout naši mobilní aplikaci a ve volném čase působit jako jeden z našich hlídkařů.
Zájemci o spolupráci přímo v terénu se mohou hlásit na emailovou adresu pek@justicefornature.org.
Každá koruna nám pomůže v dalších preventivních krocích proti zelené kriminalitě v České republice. Zároveň si můžete stáhnout naši mobilní aplikaci a ve volném čase působit jako jeden z našich hlídkařů.
Zájemci o spolupráci přímo v terénu se mohou hlásit na emailovou adresu pek@justicefornature.org.