OKO MEDVĚDA

Příroda bez velkých šelem ztrácí rovnováhu a divokost, což vede krajinu k nestabilitě a postupnému rozkladu. Přijetí velkých šelem znamená pochopení významu přírody jako celku, který je jedinou cestou ke klimatické stabilitě. 

Pomozte nám s monitorováním a ochranou velkých šelem na Slovensku. 

NAŠE MISE

Monitoring velkých šelem směřuje k jejich poznávání, pochopení významu jejich existence a přímé ochraně před trofejovým lovem a pytláctvím. Současná environmentální situace na Slovensku je vůči šelmám mimořádně nepříznivá a naše organizace a její terénní týmy provádí monitoring za účelem odhalování pytláctví a vzniku medvědí synantropie, která medvědy kriticky ohrožuje. 

 

NAŠE ČINNOST

 • monitoring s pomocí fotopastí
 • hlídková činnost v terénu s odhalováním nevhodného a nelegální přikrmování zvěře
 • kontrola dálničního oplocení na úseku dálnice R1
 • monitoring velkých šelem v terénu za účelem jejich ochrany
 • spolupráce se ŠOP SR   (sdílení dat)
 • prevence environmentální kriminality
 • pátrání po jedech v krajině (Birdcrime)
 • odhalování ilegálních skládek

NAŠE CÍLE

Naším cílem je zastavit snahu o legální trofejový lov velkých šelem, odhalovat pytláctví a zamezovat vzniku medvědí synatropie, pátrat v terénní akci po nezvratných důkazech, odhalovat zelenou kriminalitu a poskytovat důležitá data médiím a kompetentním osobám na Slovensku.    

 

 • ukončení nevhodného a nelegálního přikrmování a vnazení zvěře, které způsobuje medvědí synantropii
 • osvěta obyvatel, aby nepodléhali pověrám, manipulaci a strachu z velkých šelem
 • získání dostatku dat vedoucích k výstavbě ekoduktů 
 • zajistit vhodné odpadové hospodářství v obcích se zabezpečenými kontejnery proti medvědům
   

ZAPOJ SE I TY

Zájemci o spolupráci se spolkem Justice for Nature se mohou hlásit jako dobrovolníci pro tuto činnost a  po důkladném proškolení mohou být součástí monitorovacích týmů pod dohledem a velením profesionálů z řad členů týmu Oko medvěda.

MONITOROVACÍ PROGRAM OKO MEDVĚDA

Začátek Oko medvěda se datuje od roku 2017, kdy jsme umístili několik prvních fotopastí v Kremnických vrších ve spolupráci s kolegy ze spolku Prales deťom. Naším cílem bylo zjistit oblasti s výskytem medvědů hnědých, vlků obecných a rysů ostrovidů v této části Slovenska, která nepodléhá žádnému vyššímu stupni ochrany přírody a to i přes fakt výjimečnosti tohoto regionu.

V průběhu let 2018 – 2019 jsme získali celou řadu unikátních záběrů divoce žijících zvířat, medvědů, rysů a vlků nevyjímaje. 

V červnu 2020 jsme podepsali dohodu o spolupráci se Státní ochranou přírody Slovenska (ŠOP) v Banské Bystrici na monitorování velkých šelem v NAPANT a Kremnických vrších. Součástí naší činnosti byl nejen monitoring s fotopastmi, ale také sběr genetických vzorků medvědů a vlků (trus a srst) za účelem zjišťování přesnějšího počtu medvědů na Slovensku a též analýzy potravy medvědů a vlků (do konce dubna 2021). 

Od roku 2022 pokračujeme v monitoringu ilegálních aktivit, které způsobují synantropii u medvědů hnědých a monitoringem migračních koridorů mezi Štiavnickými a Kremnickými vrchy. Kritická situace nelegálního a nevhodného přikrmování zvěře myslivci, nezabezpečené kontejnery v obcích a u turistických zařízení způsobují návyk medvědů hnědých na lidskou potravu, které zvyšují riziko střetu člověka s těmito nádhernými velkými šelmami.

Medvědi jsou cíleně myslivci označováni za přemnožené a skrze média šíří strach, který směřuje k obnovení regulovaného, tedy trofejového lovu, což je v 21. století nepřijatelné. Díky naší terénní hlídkové, monitorovací a osvětové činnosti pomáháme odhalovat nelegální činnosti myslivců a zviditelňujeme jejich krvavou hru, která má v současnosti nebezpečný politický rozměr, kdy bylo MŽP SR ovládnuté myslivci a dřevaři.

Pomozte nám je chránit i Vy.   

 

Účet na podporu v SK

Fio banka: 2401252654 / 8330

IBAN: SK8683300000002401252654

SWIFT/BIC: FIOZSKBAXXX

Celou naši činnost můžete zhlédnout na našem YouTube kanále v playlistu Oko medvěda zde.

FOTOGALERIE

JAK JDE ČAS V RÁMCI OKO MEDVĚDA