GREEN LIFE COSTA RICA

In April 2021, we launched the Green Life project in Costa Rica and the first 72 hectares of rainforest on the border with Tapanti National Park, which is part of the La Amistad biosphere reserve.

GREEN LIFE COSTA RICA

Rezervace Green Life (95 ha) by se měla i v budoucnu rozšiřovat a ve spolupráci se soukromou rezervací El Copal (190 ha) vybudovat funkční ochrannou zónu v oblasti Pejibaye – Tausito na hranicích s NP Tapanti (583,2 km2), který je součástí nejvýznamnějšího propojeného chráněného území a biokoridoru na Kostarice. Jedná se o další NP Quetsal (76,5 km2), NP Chirripo (508 km2) a Mezinárodní park La Amistad (4000 km2), který pak dále pokračuje do Panamy.

 

Tímto se stáváme součástí největší migrační trasy zvířat ve Střední Americe.   

THE IMPORTANCE OF THE PROJECT

Současná světová klimatická situace vyžaduje reálnou ochranu deštných pralesů na globální úrovni. Zatímco spolek Prales dětem zachránil na Sumatře 175,5 ha (2009-2021), tak nyní pokračujeme ve své zelené misi i na Kostarice, kde jsme otevřeli projekt Green Life Kostarika a v úvodu vykoupili a zakonzervovali 95 ha horského deštného pralesa, který se nachází na hranicích NP Tapanti a vytváří zde nárazovou ochrannou zónu.

Součástí naší činnosti je hlídková a monitorovací činnost za pomoci fotopastí, fyzický monitoring fauny a flóry (fotografování) a realizace vzdělávacích programů pro školy o pralese v pralese. To vše ve spolupráci s dobrovolníky. 

Hlavním cílem této mise je rozšiřování rezervace a výkup dalších farem, či spolupráce s nimi, na rozšiřování ochranné zóny a zalesňování již odlesněných ploch. Naším hlavním posláním je vzdělávání nové digitální generace dětí o pralese v pralese, o jeho významu, ohrožení a nutné společné ochraně. Veškeré projektové zázemí bude čerpat elektřinu z obnovitelných zdrojů za pomocí solárního zařízení.

GREEN LIFE COSTA RICA PROJECT ACTIVITY

 

  • protection of the forest from destruction and illegal logging by redeeming it in the area of the national park boundaries
  • protection of wild animals from poaching in the form of guard and monitoring activities
  • educational programmes for schools
  • cooperation with universities on research and monitoring of fauna and flora
  • cooperation with SINAC and Tapanti National Park
  • cooperation with Costa Rica NGOs
  • volunteering programmes

PROTECTION OF THE FOREST FROM ILLEGAL LUMBERJACKING

The main project activity is the buying of primary and secondary forests in order to protect and preserve them forever. The land is owned by the Costa Rica branch of the Bosque para los Niños Children’s Association.

PROTECTION OF WILD ANIMALS FROM POACHING

According to people, the area of the Green Life Reserve in Costa Rica has been and is under pressure from poaching, mainly for the purpose of catching reptiles and birds, or hunting animals for meat. In all cases, this is an illegal activity that we intend to stop based on regular anti-police patrols and in cooperation with SINAC, Tapanti National Park and volunteers.

EDUCATIONAL PROGRAMMES FOR SCHOOLS

The Green Life Reserve will have a system of educational platforms where educational programmes for schools, children and young people will be organised. The programme will also include schools in nature and cooperation with young people within the Ranger Junior programme

COOPERATION WITH UNIVERSITIES ON RESEARCH AND MONITORING OF FAUNA AND FLORA

The Green Life Reserve creates conditions for students of national and international universities for the purpose of flora and fauna research, which is always aimed at nature conservation. Students will be able to be accommodated in a field station and will be able to carry out their research and monitoring activities there under pre-agreed conditions.

COOPERATION WITH SINAC (State Office of Nature Conservation) and TAPANTI National Park

The Forest Society intends to open a functional cooperation with rangers and SINAC, which will aim to cooperate on the ongoing monitoring program Eye of the Jaguar in the La Amistad Biosphere Reserve.

COOPERATION WITH NGO

The Forest Association will invite other organizations to cooperate and invite them to connect adjacent reserves, joint implementation of monitoring programs using trail cameras and transfer knowledge and information.

VOLUNTEERING PROGRAMS

International volunteering programmes are an important part of the entire Green Life project mission and the activities of the Forest Society for Children. After training, volunteers participate in all project activities, including monitoring, patrol activities, afforestation, educational programs and maintenance of the status of educational and Eco-touristic trails or campsites in the reserve.

SUPPORT US

You can support the Costa Rican mission through DARUJME.cz, where we have created a collection for this project. Thank you for your donations, they will help us to maintain and develop everything.

 

GET INVOLVED AS A VOLUNTEER

Know, experience, help…