PREVENCE

ENVIRONMENTÁLNÍ KRIMINALITY

PREVENCE ENVIRONMENTÁLNÍ KRIMINALITY

Jsme preventisté environmentální kriminality, kteří operují v terénu v přímé ochraně volně žijících živočichů, iniciujeme úřady, podáváme podněty k šetření, či trestní oznámení a informujeme občany o způsobech řešení této závažné trestné činnosti páchané na přírodě a zvířatech. Jedná se zejména o trávení zvířat divokých i domestikovaných, pytláctví formou nelegálního lovu, včetně kladení pastí na zvířata a vnadění masitými návnadami. Jsme připraveni přijímat vaše oznámení o takových událostech a řešit je za vás s kompetentními úřady a policií. Díky vaší podpoře můžeme z naší aktivity vytvořit profesionální službu zvířatům i lidem.

 

PODEZŘELÉ NÁLEZY HLASTE

pek@justicefornature.org 

+420 733 744 277 

OZNÁMENÍ NÁLEZU ČI PODEZŘENÍ Z PÁCHÁNÍ ENVIRO KRIMINALITY 

V případě nálezu s podezřením na environmentální kriminalitu (níže) kontaktujte tým PEK prostřednictvím koordinátora Jana Suchého na telefonu nebo Whats App: +420 733 744 277 nebo na e-mailu: hlidka@justicefornature.org: 

 

  • jméno a příjmení oznamovatele a kontaktní telefonní číslo (po převzetí nálezu bude na přání oznamovatele smazáno)
  • kvalitní fotografie nálezu, okolní krajiny s nálezem a detail nálezu
  • GPS souřadnice přes mobilní mapovou aplikaci Mapy.cz  
  • druh nálezu  s označením číselného kódu:  

 

01 – podezření na otrávenou masitou návnadu nebo otrávené zvíře – kousky masa, části těl zvířat nebo celá mrtvá zvířata, více mrtvých zvířat pohromadě, mrtvý hmyz na návnadě nebo na mrtvém zvířeti, silný chemický zápach…

02 – podezření na týrání zvířat volně žijících – chycených do odchytového zařízení – sklopce nebo zvíře chycené do čelisťové pasti – želez, drátěného oka nebo jestřábího koše s živou návnadou (většinou holub nebo slepice)

03 – masité návnady v krajině u mysliveckých posedů i mimo ně – mrtvá hospodářská zvířata a části jejich těl – vnadění šelem a dravých ptáků s podezřením na přípravu pytláctví…

04 – nález mrtvého či poraněného chráněného živočicha (vlk, rys, medvěd, bobr, vydra, orel atd.)

 

 

 

  • Aktuálně se pracuje na mobilní aplikaci PEK – hlášení nálezů pro Android, která by měla být spuštěna od roku 2024! Nainstalujte si do mobilního telefonu Mapy.cz! 
 

KDO JSME

Jsme tým lidí, který se dlouhodobě zabývá odhalováním ilegálních aktivit páchaných proti přírodě a zvířatům na mezinárodní úrovni. Po 13 letech úspěšných protipytláckých aktivit na Sumatře, posléze na Slovensku a Kostarice, se vracíme se zkušenostmi domů do České republiky.  Našimi členy jsou ochránci přírody, bývalí policisté i strážci přírody, tedy úřední osoby. Hodláme udělat vše pro pozitivní změnu v ochraně přírody ve spolupráci s Vámi.

S KÝM SPOLUPRACUJEME

Česká společnost ornitologická (ČSO), Prezidium PČR (odbor enviro), Agentura ochrany přírody (AOPK), Krajské odbory životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí, ORP – odbory životního prostředí, Krajské veterinární správy a PČR.

Hledáme další partnery, včetně mediální podpory. 

KDE OPERUJEME

Naše hlídková, monitorovací, pátrací a informační činnost se odehrává v Kraji Vysočina s přesahem do Krajů Královehradeckého, Olomouckého, Moravskoslezského a Jihomoravského. Jsme schopni reagovat na hlášení odpovědných občanů, kteří nám pošlou oznámení o podezření z páchání enviro kriminality. Po přijetí oznámení a zhodnocení situace vám náš výjezdový tým PEK vyrazí pomoci, převezme nález a dále bude pokračovat po své linii. 

O CO NÁM JDE

NGO Justice for Nature vytváří podmínky k efektivnější  spolupráci s občany na odhalování enviro kriminality a její páteří je hlídka PEK, tvořená odborně proškoleným a vybaveným výjezdovým terénním a informačním týmem. PEK přijímá oznámení občanů na telefonním čísle: +420 733 744 277

Jde nám o dodržování zákonnosti na základě trestního zákona, zákona o ochraně přírody a krajiny 114/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání 246/1992 Sb., o veterinární péči 166/1999 Sb. a mysliveckého 449/2001 Sb

PODPOŘTE NÁS

Činnost hlídky PEK můžete podpořit jednorázově, či trvalým bankovním příkazem přes platformu DARUJME.CZ nebo přímo na náš transparentní bankovní účet 2201704273/2010

(FIO BANKA, IBAN: CZ4720100000002201704273, SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX)

Za jakýkoliv finanční příspěvek budeme rádi.

HLEDÁME HLÍDKAŘE DOBROVOLNÍKY

Každý, komu bije srdce pro přírodu a není lhostejný ke zločinům páchaným proti divokým zvířatům a nejen jim, se může přidat. Hledáme dobrovolníky pro jednotlivé kraje, regiony a oblasti po celé ČR.

Organizujeme workshopy a semináře, které vás proškolí na téma PREVENCE ENVIRO KRIMINALITY a zařadí vás mezi naše dobrovolníky. 

Plánované akce: nezveřejňujeme na webu, musíte si napsat. 

Zájemci pište na email

pek@justicefornature.org

 

MATERIÁLY KE STAŽENÍ

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili letáček “MANUÁL PRO VEŘEJNOST”, který si můžete stáhnout, mít jej po ruce a nebo jej tisknout i šířit. Připravujeme workshopy a semináře na téma Prevence enviro kriminality, na které se můžete přihlásit i Vy a rozšířit tak základnu spolupracujících dobrovolníků v jednotlivých krajích.

Při nálezu mrtvého zvířete, či masité návnady s podezřením na trávení, čelisťových pastí, sklopců s mrtvým zvířetem uvnitř, nelegální držení volně žijících živočichů, týrání zvířat, pokácených volně stojících stromů, podezření na znečištění vodních toků, černé skládky odpadků v krajině atd. zašlete fotodokumentaci a vyplněný elektronický report o nálezu.