OKO ZEMĚ

Staňte se kameramany světového monitorovacího programu Oko Země, který za pomocí fotopastí sbírá data o životě, či chování divokých druhů zvířat na pěti kontinentech a odhaluje pytláctví.

OKO ZEMĚ

Staňte se kameramany světového monitorovacího programu Oko Země, který za pomocí fotopastí sbírá data o životě, či chování divokých druhů zvířat na třech kontinentech v pěti zemích a odhaluje pytláctví.

CO JE MONITOROVACÍ PROJEKT OKO ZEMĚ?

Cílem Oko Země je dlouhodobý monitoring, s jehož pomocí vytvoříme mezinárodní vícejazyčný vzdělávací a motivační program Etika Země pro školy na pěti kontinentech ve spolupráci s International Ranger Federation a asociacemi strážců přírody, či soukromými rezervacemi.

Součástí programu je odhalování ilegálních pytláckých a dřevorubeckých aktivit v chráněných územích, včetně školení strážců národních parků o využívání moderních technologií v odhalování zločinů v národních parcích.

MONITORING PROBÍHÁ NA TŘECH KONTINENTECH

OKO TYGRA

Naše fotopasti monitorují tygry, slony a orangutany sumaterské v jejich přirozeném prostředí a zároveň odhalují pytláctví v těchto oblastech. Vykonavatelem tohoto monitoringu je protipytlácká hlídka Green Patrol.

OKO MEDVĚDA

Monitorujeme velké šelmy v Kremnických vrších na Slovensku. Naším cílem je jejich ochrana před ilegálním lovem a nevhodným přikrmováním, které způsobuje synantropii. Získaná data jsou používána pro vzdělávání dětí a mládeže.

OKO JAGUÁRA

Monitoring jaguárů amerických probíhá v mezinárodním parku La Amistad, dále monitorujeme NP La Cangreja, NP Tapanti a taktéž naši biosferickou rezervaci Green Life. Zaměřujeme se na odhalování pytláctví v pohoří Talamanca Cordillera.

OKO TYGRA II

Monitorujeme tygry bengálské v ochranném pásmu NP Bardia v Nepálu ve spolupráci s proti-pytláckou asociací CBAPU. Tato spolupráce byla měla trvat po dobu dvou let a významně se podepisuje pod ochranu tygrů, slonů a nosorožců.

JAK SE MOHU ZAPOJIT

Každý člověk má možnost se zapojit do spolupráce na světovém monitorovacím projektu Oko Země se svojí partnerskou fotopastí či nutným příslušenstvím. Takto se mohou zapojit jednotlivci, celé rodiny, pracovní kolektivy, firmy či školy.

Konkrétní možnosti podpory:

  • partnerská fotopast Oxe wifi Hunter – 5000 Kč
  • 12 AA tužkových baterií – 150 Kč
  • kovový ochranný box – 700 Kč
  • lanový zámek – 450 Kč
  • visací zámek – 150 Kč
  • SD karta – 150 Kč/kus

Zašlete příspěvek na zakoupení partnerské fotopasti s příslušenstvím v hodnotě 5000 Kč na číslo účtu 2201704265/2010, do poznámky uveďte “FOTOPAST” a pošlete nám kontaktní email na kancelar@pralesdetem.cz 

Podporujte Oko Země trvalým příkazem (libovolná částka) na transparentní účet 2201704265/2010  nebo zafinancujte některé z výše uvedeného vybavení (baterie, SD karty, kovové boxy, …).

Zapojte se do vzniku a tvorby vzdělávacích materiálů Etika Země (malby, kresby, fotografie, videa, korektura textů, grafika, tisk…). Napište nám na email kancelar@pralesdetem.cz .

VÝZNAM ETIKY ZEMĚ

Již po celé generace se učíme ve školách o tom, jaká je anatomie zvířat, či jejich význam pro člověka. Nikdo nás však neučí o skutečném životě zvířat a o jejich významu pro celý ekosystém. Neučíme se o skutečném významu lesa, naše výuka postrádá souvislosti, etiku a přirozenost. Stále ve školách slyšíme slovní obraty jako lovná zvěř, či škodná, nebo užitečné zvíře. Uvěřili jsme v nepostradatelnost lesního hospodářství, či myslivosti v krajině, přijali jsme rizikovou chemizaci v zemědělství nebo ve stravování závislé na masném průmyslu.

Tohle jsou skutečně důležitá témata k otevřené diskusi. V době, kdy nám dnes a denně mizí z planety Země živočišné a rostlinné druhy, kdy hoří deštné a boreální pralesy, kdy se mění viditelně klima, se musíme zamyslet a konečně pohlédnout pravdě do očí kdo vlastně jsme my lidé, a přiznat si, že žijeme ve skutečnosti na planetě zvířat. Musíme obnovit respekt a úctu k přírodě.

 

Již po celé generace se učíme ve školách o tom, jaká je anatomie zvířat, či jejich význam pro člověka. Nikdo nás však neučí o skutečném životě zvířat a o jejich významu pro celý ekosystém. Neučíme se o skutečném významu lesa, naše výuka postrádá souvislosti, etiku a přirozenost. Stále ve školách slyšíme slovní obraty jako lovná zvěř, či škodná, nebo užitečné zvíře. Uvěřili jsme v nepostradatelnost lesního hospodářství, či myslivosti v krajině, přijali jsme rizikovou chemizaci v zemědělství nebo ve stravování závislé na masném průmyslu.

Tohle jsou skutečně důležitá témata k otevřené diskusi. V době, kdy nám dnes a denně mizí z planety Země živočišné a rostlinné druhy, kdy hoří deštné a boreální pralesy, kdy se mění viditelně klima, se musíme zamyslet a konečně pohlédnout pravdě do očí, kdo vlastně jsme my lidé, a přiznat si, že žijeme ve skutečnosti na planetě zvířat. Musíme obnovit respekt a úctu k přírodě.

 

NÁŠ CÍL

Naším cílem je vytvořit podmínky pro environmentální vzdělávání jedné celé generace lidí, kteří konečně snad pochopí, že jsou součástí Země, tedy přírody, a přestanou ji bezuzdně ničit ve jménu neudržitelného ekonomického růstu a konzumního způsobu života. Oko Země je nejenom klíč ke vzniku Etiky Země, ale také velkým varováním nastupující generace před chybami generací minulých i té současné. 

SPOLUPRÁCE SE ŠKOLAMI

Významnými spolupracovníky Oko Země jsou partnerské školy projektu NEPZ na českých, moravských a slovenských školách. Žáci a studenti společně s učiteli získávají finanční prostředky, z nichž sponzorují fotopasti a tím pádem se stávají významnými partnery Oko Země. Zpětně pak získávají data z fotopastí pro vzdělávací účely. 

HLAVNÍ PARTNEŘI OKO ZEMĚ

Hlavním partnerem je firma Ricome Secure s fotopastmi Oxe wifi Hunter, od které máme fotopasti za výhodnější ceny. Spolupracujeme již od roku 2021.

Významným partnerem se v roce 2020 stala česká outdoorová firma HUSKY, která vybavila tým Oko Země oblečením do terénu a to do všech ročních období.

 

Staňte se i Vy součástí projektu Oko Země a pomozte nám v ochraně divočiny, ve vzdělávání veřejnosti i budoucích generací a s podporou strážců ve světě, kde je toho třeba. Díky.