Aktuálně s Okem medvěda

14.8.2022

Monitorovací program Oko Medvěda zaznamenává za posledních několik týdnů celou řadu úspěchů. Je pro nás někdy až k neuvěření, jaká široká škála aktivit se nám na Slovensku pod záštitou Justice for Nature postupně rozvinula. V roce 2017 jsme začínali s pouhými třemi fotopastmi a znalostmi, které jsme nashromáždili různě po světě v rámci ostatních monitorovacích programů. Pojďte se s námi nyní podívat na to, kam jsme se od té doby posunuli a co vše se našemu týmu během posledních týdnů a měsíců podařilo.

Letní dobrovolnický turnus přinesl nové výsledky i vize

 

Na přelomu června a července se v Kremnických vrších odehrál další plně obsazený dobrovolnický turnus. Potenciál dobrovolnictví pro Kremnické vrchy ale i jiné oblasti Slovenska stále roste, a i nadále máme dobrovolníkům co nabídnout. Platí to však i naopak. Dobrovolníci jsou pro nás v terénu stále důležitou složkou, která v mnoha ohledech zvyšuje efektivitu naší práce, zejména ve vztahu k vyhledávání ilegálních aktivit. Opět se nám sešla vynikající parta lidí, která se zápalem přijela objevovat zákoutí slovenské divočiny. Některé tváře pro nás byly dobře známe a setkali jsme se tak se starými přáteli. Samozřejmě dorazili také nováčci, kteří si aktivity naší neziskovky přijeli vyzkoušet zcela poprvé. Přivítání a tradiční úvodní promítání samozřejmě proběhlo velmi úspěšně, tak jako každý předchozí turnus a my tam měli našlápnuto na další zajímavý týden.

V průběhu celého týdne jsme pokračovali ve vyhledávání ilegálních aktivit na území kremnických vrchů v několika dalších nových oblastech. Ve vztahu k nelegálnímu zakrmování není bohužel klid ani v létě. Došlo hned k několika nálezům, které jsme samozřejmě standartně zpracovali do podnětů k šetření, a odeslali příslušným orgánům. Nezbytná byla též kontrola několika 4K fotopastí, které jsme instalovali s předchozími dobrovolníky. Čekaly na nás velice zajímavé a kvalitní záběry medvědů, vlků a před jednou fotopastí se nám objevil i vlk. Dobrovolníci se od základů až po pokročilejší metody učili pracovat s fotopastmi a pod naším dohledem je i sami později instalovali. Pod delší době jsme provedli základní údržbu a kontrolu všech fotopastí, zpracovávali po večerech získaná data a členové našeho týmu se v průběhu jedné noci vydali na žádost Zásahového týmu na noční výjezd.

Dobré zprávy z JASANSKÉ DOLINY!

Jasenská dolina (okres Martin) je z dlouhodobého hlediska jednou z problémových lokalit ve vztahu k synantropii u medvědů hnědých. Náš tým se do této oblasti dostal poprvé v minulém roce po boku Zásahového týmu. Tehdy jsme se intenzivně zapojili do audiovizuálního monitoringu problematické medvědice, která po nocích chodila pravidelně vybírat odpad z centrálních a jiných kontejnerů napříč dolinou. Později jsme se jako dobrovolníci účastnili i preventivních hlídek a jezdili v denních i nočních hodinách monitorovat celkovou situaci v dané oblasti.

Základní kámen úrazu byl v centrálních kontejnerech, které byly stářím zrezivělé a na mnoha místech úplně děravé. Medvědice tak vynakládala jen minimální úsilí na cestě za získáním potravy z kontejnerů. Spolek Prales deťom SK opakovaně podával aktuální dění z doliny do médií a snažil se tak vyvíjet nátlak na obec, která se několik let neměla k výměně kontejnerů za nové.

Po naší poslední obhlídce celé doliny z letošního léta to však vypadá, že se karty začínají obracet ve prospěch medvědů a dočasných i stálých obyvatel Jasenské doliny. Členové spolku Prales deťom vyrazili počátkem července na preventivní hlídku do této doliny na žádost Zásahového týmu pro medvěda hnědého. Cílem hlídky bylo zkontrolovat stav centrálních kontejnerů a přinést Zásahovému týmu celkový aktuální stav doliny ve vztahu k prvkům, které by mohly způsobit synantropní chování u některého z medvědů. Velkým pozitivním překvapením pro náš tým bylo zjištění, že namísto starých děravých kontejnerů se v dolině nachází zcela nové zelené kontejnery zkonstruované tak, aby se do nich medvědi k odpadu nemohli dostat. Celkovou proměnu odpadové strategie náš tým zdokumentoval a přímo z doliny natočil krátkou reportáž. Výměnu kontejnerů za nové a přidání dalších dvou speciálních kontejnerů vnímáme jako velký krok vpřed a pozitivní příklad pro ostatní případy a lokality, kde je s kontejnerovými medvědy dlouhodobě problém. Děkujeme Zásahovému týmu za součinnost při výjezdech, monitoringu předmětné medvědice a medializaci celého problému. Touto problematikou se náš tým bude samozřejmě zabývat i nadále.

Nad hřebeny Nízkých Tater se rýsují další možnosti spolupráce

Nechceme předbíhat událostem, ovšem je třeba podotknout, že kromě terénních aktivit se náš tým na Slovensku nyní věnuje i projednávání další možné pokračující spolupráce na monitoringu a ochraně velkých evropských šelem na území národního parku Nízké Tatry. Detaily zatím zveřejnit nemůžeme, ale dle slov našich kolegů to vypadá slibně. Na správě národního parku měli možnost odprezentovat všechny dosavadní výsledky z dvouletého monitoringu a hlídkových činností. Ta se shledala s velkým nadšením a nyní probíhá rokování o dalších společných krocích na poli ochrany divoké přírody v největším národním parku Slovenska.

SDÍLET: