Projekt Ambassadors for the Ocean společně s námi nebude…

6.10.2021

Před půl rokem jsme byli osloveni organizací For the Oceans Foundation ke spolupráci a spolu vytvoření projektu Ambassadors for the Oceans. Byli jsme nadšeni!
 
Zkušenosti na moři a s potápěním nasvědčovaly zúročení všeho pro velký sen ochrany podmořského světa. Náš donor byl rozhodnut tento projekt podpořit, velká podpora od jiných donorů byla na cestě, nebo se o tom minimálně velmi nadějně jednalo. 
 
Den před odletem z Kostariky zpět do ČR jsme partnerovi z FOF sdělil důležité pravidlo a podmínku spolupráce:
 
Peníze, které přineseme naše organizace od našich donorů, chceme mít pod kontrolou na co půjdou a hlavně zakoupené vybavení bude napsáno na Spolek Prales dětem. Co sežene organizace FOF, bude psáno na FOF. Z našeho pohledu jsem to brali jako seriózní, logickou a nejlepší variantu jak se do budoucna vyhnout případným komplikacím. Veškerý získaný majetek by byl smluvně využíván výhradně pro chod projektu Ambassadors for the Ocean. O projektu by se spolurozhodovalo a musel být ekonomicky udržitelný.
 
To byla nabídka spolku Prales dětem k finální spolupráci, která byla odsouhlasena i členy našeho týmu.
 
Tato podmínka však byla FOF odmítnuta s tím, že vše bude napsáno na FOF, což bylo pro nás nepřijatelné a též velmi nejisté. Bylo nám nabídnuto 50/50, ale vše bude psáno na FOF. Pro nás opravdu nemožné. Navíc náš přínos pro AfO byl skutečně nezanedbatelný a to i po finanční stránce. Vzhledem k nenalezení společné cesty byla spolupráce s For the Oceans Foundation ukončena a jdeme si vlastní cestou. 
 
Projekt pro ochranu oceánu na Kostarice však námi nebyl zavržen, naopak pracujeme na přepsání proposalu, informování donorů a vytvoření nové, z našeho pohledu ekonomicky udržitelné vize. Stojíme nohama na zemi a věříme, že společně vytvoříme velkou věc pro ochranu oceánu.
 
FOF držíme palce na misi, kterou jsme 6 měsíců tvořili společně a věříme, že se potkáme na oceánu a budeme spolupracovat jako dvě nezávislé organizace se společnými cíli s odpovědností za své financování. 
 
Jméno našeho projektu a celá vize bude zveřejněna v pravý čas.  Nyní čekáme na odpověď donorů a dle toho se rozhodne. Realita je taková, že není jednoduché, aby jeden projekt řídily dvě organizace, dvě silné osobnosti s malinko odlišným úhlem pohledu na ochranu zvířat a oceánu. Oceán a jeho ochrana potřebuje velké vize a my věříme, že oba projekty mohou přinést mnoho pozitivního na společné, byť nezávislé cestě…

SDÍLET: