Blue Life Costa Rica má svou loď!

30.12.2022

Na konci listopadu 2022 jsme spustili kampaň Oko oceánu, která směřovala k zakoupení monitorovací lodi v Kostarice a podařilo se!

Během týdne jsme řešili čtyři lodě a nakonec padla volba na motorovou jachtu The Spartan.

Tato loď se stává důležitou součástí projektu Blue Life, která se bude zabývat vzděláváním, osvětou, monitoringem mořských savců, paryb, mořských plazů a ptáků i ochranou podmořského světa. Více  o projektu Oko Oceánu zde.

2. prosince 2022 jsme zamířili do maríny v Puntarenas a po zkušební plavbě rozhodli, že jsme našli vytouženou loď pro monitorovací program Oko oceánu.

Během prosince došlo k masivní kolektivní výzvě zapojení se do přímého členství Oko oceánu, které bylo stvrzeno zaplacením členského poplatku 25 000 Kč nebo 1000 USD.

Těsně před Vánoci byla loď zakoupena. Do 30. prosince 2022 je nás 30 členů (či členských párů), kteří dali vzniknout unikátní misi na Kostarice. Do členství Oko oceánu se zapojily i firmy jako frančízová restaurace Forky’s, Studio VOKO, kteří jsou našimi dlouholetými pomocníky v rámci IT, Veronika a Karel z restaurace VeggieDick z Mikulova, kteří jsou dlouholetými členy organizace, firma FLOMAT, Šustr XYZ nebo nově INTOIT.

V současné době řešíme plavební servis, byly vyřešeny právní kroky, přepis lodi a nyní ještě zvažujeme vytažení lodi do suchého doku a kontrolu lodi pod čarou ponoru a lodní šrouby. Během první poloviny ledna by měla proběhnout přeplavba a první monitorovací plavba z Puntarenas do zátoky Santa Elena, kde musíme ještě vybudovat v přístavu Cuajinicquil kotevní bóji. Plánované tří denní plavby se zúčastní též mořský biolog Frank Garita, který nás bude školit pro přímý terénní monitoring mořských savců. Čeká nás přibližně 300 km plavby podél pacifického pobřeží, z něhož vznikne první film Oko oceánu. 

Dne 19. února 2023 bude slavnostně otevřeno oceánské centrum Blue Life, kde bude představena též monitorovací loď The Spartan.