Červencoví dobrovolníci 

v Kostarice

27.7.2022

V průběhu července 2022 proběhl první letošní letní dobrovolnický program. Sešlo se u nás v rezervaci Green Life II šest dobrovolníků, z toho jeden pouze na týden. Ostatních pět zůstalo na celé tři našlapané týdny.

 

Bylo před námi hodně úkolů v podobě dobroušení a nátěrů kontejneru na nové rozestavěné chatě, dále čistění stezek, monitoring s fotopastmi nejen u nás, ale též v rezervaci La Marta, příprava stavby relaxační terasy formou odnosu nařezaných kmenů cypřišů na základní kůly, výsadba sazenic stromů v rezervaci, či každodenní vaření a údržba dobrovolnické základny. Dobrovolníci našlapali v terénu desítky kilometrů v blátě, dešti, v potocích a prudkých svazích.

PŘESUN DO NÁRODNÍHO PARKU LA CANGREJA

Po dvou nádherných a náročných týdnech jsme se všichni přesunuli do národního parku La Cangreja, kde jsme jeden týden pokračovali v pracovní, monitorovací a poznávací činnosti. Největším úkolem byla demolice tzv. Green House, velké zastřešené haly, v níž byly ukládány sazenice stromů.

Základní trámy však již byly prožrané termity a bylo zapotřebí celou budovu strhnout a to bez buldozeru. Hlavní silou jsme byli my, sedm Čechů a z toho dva chlapi.

Na základě maximálního fyzického úsilí a také strategického přemýšlení, aby nám to celé nespadlo na hlavu dříve, než bychom chtěli, jsme po dvou dnech skutečně halu dostali postupně na zem. Velká část práce se odehrávala v pěti metrové výšce bez jištění a motorovou pilou v ruce. Nakonec se to všechno povedlo a my si dokázali, že jsme super pracovní a navíc chytrý tým, který jen tak něco nezastaví.

 

Další činností bylo skládání sazenic stromů z náklaďáku, což už tak kreativní a riskatní nebylo. Složit 4000 sazenic není přece jen taková zábava, jako demolovat starou halu. K dalším činnostem bylo zabydlet strážní budovu, kterou jsme dostali k dispozici, včetně sestavení postelí. Po celou dobu jsme si sami vařili a opět se ukázalo, že se nám tentokrát sešel velmi zdatný tým a to po všech stránkách činnosti. Důležitým úkolem bylo rozmístit našich pět fotopastí v rámci monitorovacího programu.

 

Během této výpravy nám Leonel ukázal krásu jednoho z nejmenších, ale nádherných národních parků Kostariky. Závěrečnou třešničkou na dortu byla návštěva soukromé rezervace , kde jsme zůstali ohromeni překrásnými vodopády. Tento závěrečný den byl ukončen bohatým obědem v centru této rezervace. Nezbývalo než se rozloučit s NP La Cangreja a skvělými lidmi, kteří zde pracují jako rangeři. Dohodli jsme se, že zde pomůžeme s organizací letošního World Ranger Day dne 2. srpna 2022, který bude součástí druhého dobrovolnického programu, tedy se opět máme na co těšit.   

 

STAŇ SE DOBROVOLNÍKEM I TY!

Zažij divočinu na vlastní kůži, přilož ruku k dílu a pomoz s ochranou přírody v Kostarice, na Sumatře nebo na Slovensku.

SDÍLET: