Červencový dobrovolnický program na Sumatře

5.8.2022

Po dvouleté covidové pauze a období, kdy se země uzavřela pro zahraniční turisty, jsme konečně opět zažehli jiskřičku ekoturistických dobrovolnických programů na Sumatře. Byl to tak trochu last minute vzhledem k tomu, že pro české a slovenské turisty Indonésie umožnila vstup asi měsíc před začátkem prvního vypsaného termínu. Na první turnus v červenci 2022 dorazili 3 dobrovolníci z Čech a Slovenska a na program Blue se k nim přidali další dva. Tyto průkopníky čekalo velké množství práce i přes to, že byly kempy během pauzy rámcově udržované členy našich indonéských týmů.

První půle programu se odehrála v rezervaci Green Life. Začali jsme generální revizí vybavení a uskladněného materiálu, který se musel vytřídit. Pak jsme se pustili do rekonstrukce kuchyně. Zbrousili a nalakovali jsme kuchyňský pult a police, dále jsme vyřízli kus stěny tak, aby vznikl průhled k mycímu pultu. Ten se částečně demontoval a doplnil o další prostor na odkládání. Velkou novinkou a luxusem je přívod vody jak na mytí nádobí, tak na vaření a pití, neboť voda je přiváděna z pramene nad kempem.

 

Od budovy kuchyně jsme se posunuli k broušení společného prostoru jídelny. Velká plocha si bude žádat ještě síly další dobrovolnické party a stejně tak chatky. Po dokoupení potřebných a osvědčených nástrojů už půjde práce o něco lépe. V mezičase jsme uklidili a vypleli prostory pod všemi chatkami a budovami a shrabali seno v areálu kempu, včetně vyklizení materiálu po budování boudičky toalet. Našli jsme a nanosili kameny vhodné pro opravu schodů k potoku neboli koupelně.

Mimo práci v kempu se dobrovolníci samozřejmě vydali i na obhlídky rezervace, asistovali u sběru dat z fotopastí a natáčení dronem. Hlavním účelem bylo poznávání a zážitek z divoké přírody, který si dopřáli při vycházkách nejen po rezervaci, ale taky při hlídce se členy Green Patrol v hraniční části národního parku. Zde jsme na hřebeni nalezli opuštěný pytlácký kemp. Lokalitu jsme zaměřili a pomohli při dekonstrukci přístřešku a úklidu odpadu po nezvaných hostech.

V druhé půli pobytu v rezervaci se skupina přesunula do lokace, která se stane druhým projektovým zázemím, tedy chaty u Čolese. Kemp 1 je z důvodu narůstajícího rizika sesuvu půdy nebo pádu stromu již nadále nevyhovující pro dlouhodobý pobyt skupin a bude transformován do pozorovatelny, zatímco zbytek materiálu se postupně přenese a využije pro rozvoj základny nové. Započali jsme čištění prostoru v bezprostředním okolí chaty. Pionýrské dřeviny a kapradiny chatu svíraly ve stínu, takže bylo třeba okolí vyčistit, aby se docílilo prosvětlení a eliminace vlhkosti. Čistilo se i od odpadu, který tu historicky zůstal, například zarostlý pod houštinami.

V půli pobytu jsme se vrátili na Tygří dům a dobrovolníci si dopřáli odpočinek i dobrodružný poznávací výlet do krásných jeskyní a tubing na duších na řece Berkail.

V druhé části programu nás pak čekala další porce práce, tentokrát v kempu Blue Life na ostrově Sikandang. Byli jsme velice zvědaví na stav. Přeci jen podmínky u moře jsou trochu náročnější, co se týká počasí a jeho působení na budovy i vybavení. Hned po příjezdu nás čekala stejná rutina jako v pralesních kempech, tedy revize vybavení a materiálů, vytřídění od již nepoužitelných kusů a řádné vyčištění zejména kuchyně a kuchyňského náčiní.

Z vnitřních prostor jsme se přesunuli k rekonstrukci a péči o okolní prostředí. Prostoru za hlavní budovou se dostalo hlavní pozornosti. Vybetonovali jsme patky zadního schodiště a postavili nový pult na mytí nádobí s přívodem tekoucí sladké vody. Dekonstruovali jsme rozbujelá posezení u pláže a dali kempu opět přirozený a vzdušný nádech. Z některých kusů dobrovolníci postavili pěkné lavice na posezení u jídelny.

 

Postupovali jsme dál k širšímu okolí a čistili pláž od naplaveného a ztrouchnivělého dřeva, které jsme postupně pálili u večerních ohňů. Pláž jsme zbavili kamenů a korálů přinášených mořem. Hlavně jsme uklidili kemp od odpadu po indonéských turistech, kteří ostrov navštěvují za účelem rekreace a rádi se ve stínu palem u kempu občerstvují. Většina odpadu sice byla v barelovém koši, ale brčka, gumičky od balíčků s rýží a kelímky už tam občas nedoputovaly. Po zútulnění kempu jsme se konečně přesunuli i k úklidu pláže nejen na našem ostrově, ale i na ostrově Asok, kde se skupina zastavila po návštěvě vesnice Ujung Sialit na ostrově Tuangku. Oba ostrovy musíme dočistit s dalšími partami, neboť nás hodně zaměstnala rehabilitace zázemí.

Na jeden den jsme si však pozvali na tuto práci malé pomocníky z vesnice. Díky ochotě dobrovolníků složit se na zafinancování výletu pro děti jsme mohli uspořádat vzdělávací a motivační akci. Za částku 1,2 milionu rupií, tedy necelé 2 tisíce korun, jsme podpořili pronájem lodi a posádky pro transport dětí na ostrov a zpět a také drobné občerstvení. Akce se zúčastnilo asi 50 dětí s doprovodem učitelů a několika maminek. Děcka různého věku navštěvují vzdělávací klub se zaměřením na angličtinu a environmentální výchovu vedený naším kolegou Riusem. Ten spolu se Zbyňkem dětem pověděl o problémech, které způsobují plasty a další odpad v moři. Pak jsme se společně vydali uklidit kus pláže i se zahraničními turisty z kempu u Riuse, kteří se k akci připojili jako jednodenní dobrovolníci. Děti nadšeně nasbíraly za necelou půlhodinu přes 15 pytlů a společně s námi je i donesly zpět na základnu. A protože to bylo celkem daleko a na slunci bylo velké teplo, následovala veselá koupačka v moři. Děti byly šťastné a dobrovolníci dojatí. Všichni budou na tento den vzpomínat a jistě to nebude akce poslední.

 

Ve volných dnech a chvílích mezi pracovní činností byl také čas užít si moře a pláž, šnorchlovat a poznávat krásy a živočichy korálového útesu. Dobrovolníci příležitostně čistili odpad z mořského dna. I když je útes v trochu horší kondici po nájezdu hvězdic trnových korun, přesto ještě stále zůstává nádherný a plný života.

V celku naše první do počtu skromná dobrovolnická parta odvedla velký kus práce a připravila zázemí pro jejich další následovníky. Už se těšíme na to, kam věci zase posuneme v srpnu a září.

Neváhejte se k nám přidat a přiložit ruku k dílu i vy! Těšíme se na vás!

Alena Bendová,

„táborová” vedoucí na Sumatře

SDÍLET: