Čtvrtletní novinky ze Sumatry

3.4.2021

Zatímco se vedení spolku Prales dětem nachází na Kostarice, aby zde vytvořili ve spolupráci s Leonenlem Alonso Delgado Pereirou odnož spolku s názvem Bosque para los Niňos a paralelní projekty Green Life Kostarika a Blue Life Kostarika, tak na Sumatře Zbyněk Hrábek, indonéská organizace Yayasan Hutan Untuk Anak a protipytlácké hlídky Green Patrol a Blue Patrol pokračují v dlouholetých stejnojmenných projektech v deštném pralese ekosystému Leuser a v souostroví Pulau Banyak v Indickém oceánu.
 

Co se tam tedy událo za novinky? 

 
K největším projektových úspěchům patří v současné době zastavení tygra, který zabíjel krávy v období listopadu 2020 až ledna 2021 v okresu Bohorok, včetně okolí naší sousedící vesnice Batu Katak. Padlo mu za oběť 15 krav a nikdo nevěřil, že by bylo možné jeho spanilou krvavou jízdu zastavit jinak, než tragicky, tedy že ho někdo zabije, otráví, či že bude oficiálně odchycen a translokován. Kam, to nikdo netušil. Jediné co jsme věděli, že budeme bojovat za to, aby neskončil v ZOO.  Zbyněk Hrábek a celý náš sumaterský tým neúnavně pracovali na tom, aby k tomu nedošlo. V případě odchytu jsme navrhovali použití telemetrického obojku a po vypuštění intenzivní sledování jeho pohybu a v případě, že bude opouštět své přirozené teritorium deštného pralesa NP Gunung Leuser a jeho ochranné zóny, včetně naší rezervace Green Life, tak spustíme alarm a výjezd bude směřovat k jeho zaplašení.
 
Vypracovali jsme reálně funkční plán, který potřeboval silnou finanční startovní podporu, o kterou jsme v rámci grantu požádali Green Line Foundation v rámci IRF členství. Nemohli jsme však čekat na to, zda si naší unikátní činnosti někdo všimne, poněvadž bylo třeba tygra zastavit a přitom ho zároveň zachránit. Náš tým čekali stovky hodin v terénu, noční plašící akce, monitoring, dešť, nevyspanost a též potenciální riziko přímé konfrontace s králem pralesa. Celá mise byla provázena lidským nepochopením, nevírou, zpochybňováním a nedůvěrou, která nám všem ubírala energii, ale naděje na záchranu “našeho” tygra nás naopak dobíjela. Ten krásný, silný a jedinečný predátor se totiž zdržoval pravidelně v naší rezervaci a my nechtěli dopustit, aby zmizel z naší oblasti jen proto, že se farmáři neumí postarat o své krávy, které jsou uvázány v ochranné zóně národního parku bez dozoru, aniž by to někoho zajímalo. Tygr si tam prostě chodil jako do špajzu. Byla umístěna odchytová klec, marně. Pak druhá a opět marně. Tygr ukázal, že není žádný hlupák. Hrozilo však, že další kráva bude jeho poslední, poněvadž jsme měli obavu, že jsou lidé schopni tygra otrávit. Intenzita hlídek Green Patrol se ještě zvýšila a my už nevěděli, zda naši rangeři unesou více zátěže. Unesli. Zbyněk si vyžádal naši spolkovou podporu na výstavbu 5-10 ohrad pro krávy, na kterých se postupně pracovalo a ukázalo se, že to funguje.
 
 
Někteří předpovídali, že tygr začne lovit přes den, když jsou krávy na noc v ohradách a nestalo se. Dnes máme začátek dubna a již 2,5 měsíce nedošlo k zabijí krávy tygrem, což lze považovat za reálné vítězství Zbyňka Hrábka a našeho týmu, tedy vlastně nás všech, kteří tuto jedinečnou cestu ochrany tygrů sumaterských podporujeme. Dalo by se říci, že je to první velká záchrana tygra, která přesáhla všechny meze možností, poněvadž tomu jen málokdo věřil. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy! Povedlo se. 
 
Tým Green Patrol pokračuje též v monitoringu Oko tygra a samozřejmě v péči o rezervaci, údržbu kempů, prosekávání stezek, a nově nyní bourá starou chatu U Francouze, aby postupně přenesl vhodný materiál k použití na rekonstrukci chaty U Čolese, z níž se stane strážní stanoviště. Čeká je drsná práce přenášení těžkého materiálu v těžkém terénu.
 
Mezi tím se Zbyněk Hrábek zaměřit též na projekt Blue Life, kde jsme byli nuceni opravit všechny chatičky dobrovolnického plážového kempu, poněvadž je sežrali za rok nečinnosti termiti.
Došlo v podstatě ke kompletní rekonstrukci, kterou jsme museli provést z projektových financí, poněvadž většina členů Blue Life procházela krizovým ekonomickým covidovým obdobím a my si řekli, že je necháme nadechnout a uděláme to sami. Neuvěřitelnou práci odvedl náš tým Blue Patrol, který dostal jednoznačný úkol a tím byla záchrana kempu Blue Life. I tento velký a nákladný úkol se povedl a náš projektový ostrovní ráj žije. Navíc se ještě daří finančně podporovat našeho indonéského kolegu Riuse v jeho vzdělávacím programu pro děti v době, kdy jsou zavřeny školy a šlape to. 
Co se zatím nedaří je dokončit mezinárodní neziskovku Forest for Children, poněvadž covidová opatření nám hází klacky pod nohy stejně jako indonéská vláda, která mění zákony, jenž omezují činnost a vznik mezinárodních neziskových organizací. Zde musíme počkat. Náš tým právníků na tom pracuje! 
Naopak se konečně začíná rozbíhat spolupráce s univerzitami, což je dobrá zpráva a hlavně jedna z velmi důležitých cest ke změně společenských návyků a to zejména ve vztahu k divoké přírodě. 
Naopak se konečně začíná rozbíhat spolupráce s univerzitami, což je dobrá zpráva a hlavně jedna z velmi důležitých cest ke změně společenských návyků a to zejména ve vztahu k divoké přírodě. 
No a na závěr důkaz o tom, že celá ta tygří mise funguje, poněvadž se na posledním monitoringu objevil před fotopastí náš úžasný tygří samec, jenž se stal postrachem okolí, ale my víme, že je tomu jinak. Dokud bude mít tygr dostatek divokých prasat, jelenů sambarů, či mutžaků v pralese, do té doby nepotřebuje opouštět svá bezpečná teritoria a lovit krávy. Právě tohle je naše velká pokračující mise, která má za úkol postavit místní lidi proti pytláctví a ukázat jim, že pytláci nakonec okrádají je všechny, nejenom tygry o jejich přirozenou kořist.
 
I přes fakt, že se naše projektová křídla roztahují do dalších zemí, tak Green Life a Blue Life na Sumatře budou vždy topkou naší jedinečné cesty, která je lidmi podporována právě proto, že dává všem smysl.
 
 
Naše projekty můžeme podpořit jednorázově nebo pravidelně.
Za jakoukoliv finanční podporu děkujeme. 
 
 
 

SDÍLET: