Green Patrol na Sumatře opět kráčí tygří i sloní stopou

Světová pandemická kauza se nevyhnula asi v podstatě nikomu, tedy ani naší organizaci a projektům na Sumatře. Po dvouleté pauze a uzávěře země, kdy jsem nemohli na projekty dohlédnout přímo v terénu, se země otevřela zhruba v polovině loňského roku. Hned jsme se pokusili nakopnout dobrovolnické programy i oslabené financování. První 3 turnusy byly úspěšné, nicméně jsme se nedokázali naladit na stejnou vlnu s místní partnerskou organizací YHUA (Yayasan Hutan Untuk Anak – v překladu Prales dětem). Mohli jste zaznamenat projektový útlum i rozpor. O situaci jsme se snažili průběžně informovat alespoň do té míry, abychom předešli fámám, ale abychom si ponechali prostor pro jednání. Jedno je jisté – i přes nepříjemnosti a složitosti se nevzdáváme! 

Co se stalo a jak jsme to zvládli? 

Abychom mohli v Indonésii chránit pozemky před zničením a vykoupit jejich užívací právo od místních obyvatel, potřebujeme indonéského partnera. Tím byla organizace YHUA, kterou jsme hned na začátku projektů založili, a jejíž chod jsme celou dobu financovali. V době krize jsme museli apelovat na úspory a efektivní využití dostupných prostředků. Zahájili jsme tedy jakýsi audit a apel, aby YHUA jednak vykázala svou činnost, za kterou členové pobírali kompenzaci, a druhak aby jako ostatní organizace pod hlavičkou iniciativy Justice for Nature pomohla s fundraisingovou činností. Nesetkali jsme se s pochopením hlavně ve vztahu k tomu, že se během krize podařilo rozjet projekty v Kostarice. Na tento start v zemi otevřené navzdory všem peripetiím jsme ovšem měli výhradního sponzora a naprosto oddělený rozpočet. Indonéská organizace se i přes zcela transparentní jednání a vysvětlení rozhodla uvěřit, že pokud máme úspěch jinde, tak to nutně musí být na jejich úkor. Což nebyla pravda, ale už nebylo v naší moci tuto ideu vyvrátit. 

Tomu přispěl a všemu kriticky uškodil i náš bývalý delegát, lokální manažer projektu a člen spolku Zbyněk Hrábek. Ten dlouhodobě neplnil požadované úkoly a nepředkládal odpovídající výsledky. Namísto týmového zlepšení a přijetí zpětné vazby se rozhodl, že bude projekty řídit podle sebe. K tomu se přidala i YHUA, protože dělat věci po svém je lákavé. Bohužel k tomu měli legalitu danou indonéskou legislativou a tím, že vykoupené pozemkové právo je vedeno na jejich jméno. Zbyněk i YHUA naprosto nepochopili, že se zde nejedná o „hru o trůny“, ale o ochranu přírody založenou na spolupráci s širším týmem a veřejností. Zhruba od září jsme tedy museli řešit tento interní rozkol a nastoupit na režim diplomatického jednání. 

Za spolek převzala tuto roli Alena Bendová. Předložila YHUA návrh na vypracování nové dohody o spolupráci a usilovala o vedení dialogu ohledně podmínek tak, aby byly pro obě strany vyhovující. Bohužel už od začátku těchto pokusů o diskusi byla patrná nevole a cílené obstruování. Měsíce jsme usilovali o narovnání situace a informovali jsme veřejnost jen velmi střídmě, abychom ponechali prostor pro jednání. Současně jsme doufali, že se situace brzy vyřeší. Jenže k dialogu jsou potřeba dvě strany a ta indonéská se rozhodla pokus o pokračování jednání ignorovat mlčením a blokacemi komunikačních kanálů. Museli jsme se tedy rozhodnout, jak dál. Hlavně ve vztahu k dárcům a veřejnosti. Rozhodli jsme se čelit zjevné neférovosti, nevzdat se a pokračovat v ochraně tygrů jinak. 

Píšeme nový příběh

Díky zapálení a loajalitě členů našeho proti pytláckého týmu Green Patrol můžeme pokračovat společně v práci pod hlavičkou nově založené neziskové organizace PAHILES (Yayasan Patroli Hijau Lestari – v překladu Zelená patrola navždy). Ani naši kolegové z hlídky se nechtěli smířit s tím, že by projekt měl skončit poté, co se je YHUA rozhodla bez dalšího propustit. Pod vedením dlouholetého člena Green Patrol a současného předsedy organizace Jusliho Gintinga vracíme naši energii do terénu ekosystému Leuser. 

Od ledna letošního roku tým Green Patrol opět zahájil svou hlídkovou činnost v terénu i edukativní činnost v komunitách v obcích sousedících s národním parkem. V průběhu února se nám podařilo získat část vybavení pro monitoring, zejména fotopasti, a s těmi nyní začínáme pracovat. V terénu máme právě teď celkem 16 fotopastí a až doplníme příslušenství pro zabezpečení (zámky a boxy), další v akci přibydou. Při absencí řádného zázemí v podobě nyní squatterem Zbyňkem okupovaného Tygřího domu se kluci snaží fungovat, jak se dá. Celkově společně ladíme procesy fungování. Náš terénní tým se musí naučit a poprat s našimi požadavky na výkazy, propagací i požadavky na potřebnou legální administrativu. 

Kam se bude projekt na Sumatře ubírat? 

Naše vize a směr se nezměnily a jsou jasné. Pokračujeme v ochraně divočiny a jejích obyvatel. Hlavně tygrů, ale i slonů a orangutanů. Organizace PAHILES uzavřela v březnu smlouvu o spolupráci se správou nárazníkové zóny parku (KPH), a tudíž je jejich hlídková činnost zaštítěná oficiálním státním úřadem. Další metou je uzavření smlouvy o spolupráci a rozjetí aktivního monitoringu v Národním Parku Gunung Leuser. Spolupráce už je předjednaná a v podstatě její aktivním zahájení brzdí jen naše prozatímní střídmost a potřeba stabilizovat opět finanční podporu, protože monitoring v národním parku bude vyžadovat přípravné i provozní náklady nad rámec současné startovní pozice. 

Zatím se tým v oblasti etabluje jako nový subjekt se všemi nutnými náležitostmi, současně už je ale v povědomí místních lidí dobře známý a zavedený. V těchto dnech se ozvali místní obyvatelé přímo hned se dvěma intervencemi v souvislosti s divokými zvířaty. V jednom případě nyní monitorujeme sloní rodinu, která se přibližuje k lidským obydlím, v druhém případě vyděsil pracovníka v kaučukové plantáži přímo tygr. Tým Green Patrol je v těchto dnech zvířatům na stopě a tygra už se prý podařilo zachytit i na instalovanou fotopast. Informace k těmto případům a jejich vývoji budeme jistě zveřejňovat. 

Pevně věříme, že se do budoucna podaří otevřít opět i dobrovolnické programy. Bohužel v současné době nemůžeme využívat vybudované zázemí, ale stále se pokoušíme pracovat na tom, aby se naše energie vrátila tam, kam patří. Do rezervace Green Life! Nelegitimní osvojitelé se doufejme umoudří a pochopí, že cesta rozdělování nic neřeší, naopak škodí ve výsledku přírodě. 

Proto prosím setrvejte v podpoře, obnovte nebo si založte trvalý bankovní příkaz pro zachování a rozvoj energie Green Patrol, jakožto člena mezinárodní rodiny rangerů a strážců přírody. Spolu s českým týmem a širokou česko-slovenskou veřejností můžeme vyrůst i do mezinárodního povědomí. Už na tom pracujeme, nicméně tahle výzva bude na delší trať. 

 
Transparentní účet GREEN PATROL

2600885307/2010

IBAN: CZ8820100000002600885307

SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX

 

Vy si ale můžete nasadit pomyslné tretry a běžet s námi! Od léta osobně zatím na projektu Blue Life na ostrově Sikandang. Termíny zveřejníme brzy! A na Greenu pak čistě individuálně se zcela speciálním programem. O tom ale někdy příště. Tak nás i nadále sledujte a pomozte nám v tomto maratonu pro tygry, pralesy i oceány! 

Autor: Alena Bendová