Hlídka Blue Patrol se mění na Blue Patrol kids

26.8.2022

V roce 2017 jsme otevřeli jedinečný projekt Blue Life na Sumatře v souostroví Pulau Banyak a vybudovali projektovou a dobrovolnickou základnu Blue Life na ostrově Sikandang a čistili zde pláže od plastových odpadků. 

Od roku 2018 jsme pečovali o unikátní přírodní skvost, ostrov Bangkaru a jeho želví kladiště na pláži Amandanga beach, které jsme pravidelně čistili od plastových odpadků a překážek. Od roku 2019 jsme se vylodili na Bangkaru s naší novou protipytláckou oceánskou hlídkou Blue Patrol, která tam velmi úspěšně operovala až do podzimu 2020. Poté musela být stažena z důvodů covidových, tedy ekonomických a pokračovala v činnosti na základně Blue Life na ostrově Sikandang. 

Bez našeho vědomí byla hlídka Blue Patrol v červenci 2022 rozpuštěna a poslána domů. Stalo se tak díky tíživé finanční situaci, která byla vyhodnocena Zbyňkem Hrábkem jinak než bychom řešili my a proběhla snaha přetransformovat financování Blue Patrol na platy organizace YHUA (zastřešujícící indonéská organizace), což pro nás i podporovatele bylo nepřijatelné, poněvadž na to podpora nebyla nikdy určena. Zahájili jsme protiopatření a přestali podporu z účtu Blue Patrol posílat na účet YHUA. 
 
Vzhledem k faktu, že náklady spojené s oceánskou hlídkou jsou nyní pro náš rozpočet příliš vysoké a ostrovní společnost není zatím připravena jednat v zájmu udržitelného využívání oceánu, tak jsme se rozhodli pro transformaci Blue Patrol hlídky na dětský oceánský tým Blue Patrol Kids, s nímž hodláme dlouhodobě pracovat a postupně dostávat do porozumění problematiky udržitelného využívání oceánu i místní komunitu rybářů, rodičů dětí.   
 
Došlo k jednání s indonéským kolegou Riusem, na kterého jsou pozemky Blue Life napsány a došlo  k dohodě o přímé spolupráci na vzdělávání dětí a vzniku nového oceánského programu BLUE PATROL KIDS a zřízení nové organizace Yayasan Ujung Sialit, která bude celý program zastřešovat. Naším úkolem je vytvořit materiály a financovat program BPK se zaměřením na poznávání, ochranu a respektování oceánu a podmořského světa, včetně úklidu pláží od plastových odpadků. Tvoříme novou generaci rybářů s udržitelným využíváním oceánu, což je nyní klíčová energie. 
Na projektu Blue Life budou pokračovat dobrovolnické programy, které by se měli postupně zaměřit na monitorovací program Oko oceánu, tedy na monitoring mořských savců, plazů a paryb v souostroví Pulau Banyak se zaměřením na jejich ochranu. V případě návratu k udržitelnému financování se bude moci vrátit do hry též dvoučlenná Blue Patrol, která bude spolupracovat na monitorovacím programu Oko oceánu.
 
 

BLUE PATROL NEKONČÍ jen se transformuje a potřebuje stále vaši podporu a pomoc

Děkujeme za váš zájem o tento jedinečný program Blue Patrol Kids a dobrovolnické programy v ráji souostroví Pulau Baynak v Indickém oceánu na Sumatře v Indonésii.

Věříme, že vás tato transformace Blue Life projektu přesvědčí o pokračování spolupráce a podpory, která je určena na vzdělávání dětí, poznávání a ochranu podmořského světa. 

Podporovat BLUE PATROL KIDS MŮŽETE STÁLE NA NAŠEM TRANSPARENTNÍM ÚČTU:

 

2901151729 / 2010

FIO BANKA

IBAN: CZ5520100000002901151729

BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

SDÍLET: