Justice for Nature a Global Ranger Congress 2023 – Azory 

Ve dnech 9.-12. října 2023 proběhl Global Ranger Congress na Azorských ostrovech, které patří Portugalsku. Hostitelem kongresu se stalo přístavní městečko Horta na ostrově Faial a samotný program probíhal v nádherném divadle. Na tuto světovou událost se sjelo 125 rangerů z 12 zemí světa a hlavními tématy byly Oceán, Biodiversita a Klimatické změny. 

PRŮBĚH KONGRESU

Po slavnostním zahájení s přítomností místní politické scény a vrcholných představitelů portugalské státní ochrany přírody byla zahájena rozsáhlá série prezentací, kterých se zúčastnila i naše organizace Justice for Nature.

Hned první oficiální prezentací bylo Oko oceánu z Kostariky, kde Milan Jeglík a Zuzana Koloušková představili monitoring keporkaků a vizi záchrany Santa Elena Bay před plánovaným projektem “suchý kanál”, který je enviromentálním zločinem, který může zničit reprodukční zónu keporkaků dlouhoploutvých v severní Kostarice. 

Naopak poslední kongresový den měli prezentaci Jan Suchý a Tomáš Šmátrala o reálné situaci medvědů hnědých na Slovensku a konfliktu mezi ochranou přírody a myslivci. Obě prezentace zde sklidili velký zájem, ale ne všichni souhlasili, poněvadž i mezi strážci přírody se výjimečně najdou i myslivci a to zejména ve střední a východní Evropě.

Kongres se nesl především v oceánském tématu, ale též zde byla řeč o mezinárodním nelegálním obchodu se zvířaty, o lesních požárech či o práci rangerů. Po každém přednáškovém modulu probíhaly velmi zajímavé diskuse, což bylo velké oživení a novinkou na kongresu. Velkým tématem bylo i mimo jiné, jak uchopit čím dál masivnější turismus, který má nedozírné dopady na nespočet území napříč kontinenty a to jak formou enormního konzumu a bezohlednosti mnohých turistů, výstavbou nových turistických komplexů a atrakcí, záběru divočiny, či problém s nárustem odpadu, se kterým si většina zemí stále neví rady. 

Sučástí GRC 2023 byly též exkurze na sopky, do geoparků, či do historického muzea lovu velryb. Asociace rangerů Portugalska zajistila skvělé podmínky a prokázala výborné organizační schopnosti, pohostinnost a tématičnost.

Zástupci Justice for Nature na Global ranger Congress byli

Milan Jeglík, Zuzana Koloušková, Tomáš Šmátrala a Honza Suchý.

Všem, kteří naši cestu finančně podpořili obrovsky děkujeme.