Počátek programu Oko oceánu

v Kostarice

Během léta 2023 byl zahájen monitorovací program Oko oceánu v zátoce Santa Elena v IMMA (Important Marine Mammals Areas) reprodukční zóně keporkaků dlouhoploutvých v Kostarice. Naše projektová loď The Spartan konečně vyplula na oceán s jasným cílem…

Zmonitorovat zátoku velryb

na jejich ochranu!

V průběhu dvou měsíců jsme provedli osm monitorovacích výjezdů, z toho byl jeden dvoudenní v souostroví Murcielago Islands v národním parku Santa Rosa, který je součástí ACG Guanacaste. Součástí monitorovacích plaveb byl i mořský biolog Frank Garita, strážce z NP ACG Guanacaste Christian Zuniga nebo naše letní dobrovolnice a kolega z organizace na ochranu mořských želv Shelton.

Naše projektová monitorovací loď The Spartan nám umožnila provést celou řadu pozorování, včetně úžasných fotografií a videí z dronů, či kamery. Všechny tyto záběry posloužily ke ztotožnění 5 keporkaků skrze aplikaci HappyWhales, která nám umožňuje tyto mořské savce též sledovat. Cílem monitoringu je zdokumentovat ocasní a hřbetní ploutve keporkaků, či jejich výdechy. Podařilo se nafotit i několik výskoků velryb, ale tyto záběry nejsou vhodné pro ztotožnění. 

Během 8 monitorovacích výprav jsme zaznamenali minimálně 10 samců keporkaků a 12 samic s mláďaty. Též jsme monitorovali pět skupin delfínů Pantropical Spotted Dolphins a velké množství pářících se mořských želv karet olivových. Součástí monitoringu bylo též odhalování ilegálního rybolovu v chráněném území, což se podařilo ve dvou případech, kdy byli informováni rangeři, kteří posléze rybáře kontrolovali. Tato spolupráce funguje. 

Monitorovací loď The Spartan kotví v přístavu Cuajinicquil a jeho jednodenní plavba vychází na cca 5000 Kč. Plán pro velrybí monitorovací sezónu 2024 je cca 20 plaveb od poloviny prosince 2023 do půlky března 2024 (severní populace) a cca 40 monitorovacích výprav od července do listopadu 2024 (jižní populace). Rozpočet pro tento monitoring tak bude činit v zimě cca 100 000 Kč a v létě 200 000 Kč. Celkem tedy 300 000 Kč pro rok 2024.

Toto období bude klíčové pro získání maxima dat pro apel na zákaz schválení projektu Suchého kanálu, který je obrovskou hrozbou pro celou IMMA reprodukční zónu keporkaků dlouhoploutvých od San Juan del Sur až po Papagayo Bay. Od roku 2024 zahajujeme též monitoring pod mořskou hladinou, včetně dokumentace.

Co by velrybám a mnoha jiným  hrozilo?

V případě výstavby přístavu pro kontejnerové obří lodě by byla reálně zničena zátoka velryb Santa Elena Bay (záměr výstavby projektu si můžete prohlédnout zde). V prvních letech by se sice keporkakové do zátoky vraceli, ale začalo by docházet ke kolizím s loděmi, k poraněním lodními šrouby a největším problémem by se stal pernamentní hluk lodních motorů, který by znemožnil mořským savcům komunikaci. Součástí této hrozby by bylo znečištění podmořského světa ropnými produkty a chemickými látkami používanými pro čištění lodí. Nelze vyloučit ani lodní havárie spojené s únikem ropných produktů z lodí, či jiných nebezpečných látek přepravovaných kontejnerovými loděmi.

Vzhledem k faktu, že je zátoka Santa Elena reprodukčním místem keporkaků dlouhoploutvých s oficiálním označením IMMA, tedy Important Marine Mammals Areas, a v důsledku aktuálních dat z monitorovacího programu Oko oceánu, je nutné udělat vše pro ukončení záměru získání povolení k výstavbě přístavu v zátoce velryb a realizaci “Suchého kanálu” v celé této oblasti.  Z ekologického hlediska by se totiž jednalo o mezinárodní enviromentální zločin.  

Mapa záměru výstavby  tzv. “Suchého kanálu v Kostarice”

V porovnání s lovem velryb jsou mnohem větší problémy střety velkých nákladních a turistických lodí s velrybami. Dle studie organizace Friend of the Sea,  je tato hrozba nazvána jako Tichý masakr. Ročně je takto zabito okolo 20 000 velryb po celém světě.

Zdroj fotografie: ©Souffleurs d’Ecume

Chcete li vědět více o projektu Blue Life Costa Rica a monitorovacím programu Oko ceánu, navštivte naši stránku zde, dojeďte jako dobrovolníci pomoci nebo se zastavte na některou z našich veřejných přednášek v rámci podzimní promítací šňůry v roce 2023

Naši činnost můžete podpořit dle libosti jednorázovým nebo i trvalým příspěvkem.

Děkujeme.

2402435241/2010

IBAN:CZ07 2010 0000 0024 0243 5241
SWIFT: FIOBCZPPXXX