Tygří incidenty 

na Sumatře

8.1.2021

Rok 2020 byl ve znamení tygřích konfliktů na Sumatře. Bylo jich více než dost, ale závěr roku byl naprosto hektický. Od listopadu 2020 do 8.1. 2021 tygr ulovil 10 krav, z toho poslední dva incidenty byly 6.ledna (2 krávy) a 8.ledna (1 kráva), která byla navíc těhotná. Díky monitoringu se podařilo tuto šelmu ztotožnit a jedná se o stejného tygra, který se nám od listopadu pohybuje též v rezervaci Green Life.

Je to nádherný samec, který si evidentně zvykl na jednoduchý lov krav. Zbyněk Hrábek s týmem Green Patrol má na starosti monitoring konfliktů a spolupracují s BKSDA, NP Gunung Leuser a organizací WCS, která buduje pro farmáře oplocená zařízení pro ustájení krav na noc, kdy je tygr lovecky aktivní.

Je před námi obrovský kus práce, potřebujeme získat čtyři terénní motocykly pro rychlé zásahy při tygřích konfliktech, plánujeme telemetrii za pomocí obojku problematického tygra a ve spolupráci s komunitami označujeme zásadní problém, kterým je pytláctví, tedy rušení tygra v jeho přirozeném teritoriu v deštném pralese a úbytek jeho přirozené potravy jelenů sambarů a divokých prasat. Žádoucí bude vybudovat více oplocení pro ustájení krav a bohužel se nevylučuje ani odchycení tohoto problémového tygra a jeho přesun hlouběji do národního parku.

Rok 2021 bude asi hodně zajímavý…

SDÍLET: