Tým Green Patrol šlape neúnavně dál!

Jak jsme vás již informovali v článku ze dne 27.3. náš tým Green Patrol i přes historické organizační peripetie šlape (nejen) terénem dál.

Klukům nechybí nadšení a odhodlání i nadále pracovat pro přírodu a zvířata.

Pojďme se podívat, čemu se věnovali v dubnu a květnu.

Kolem obchází tygr

Vzhledem k proběhlým „tygřím konfliktům“ v oblasti se tým věnoval intervenci a prevenci v místních komunitách v nárazníkové zóně národního parku. Postupně došlo v okolí vesnic Bandar Baru, Bungara, Juma Lada, Sebelin, Bandaruli a Tangkahan k incidentům, kdy bylo zabito několik krav. Náš tým se těší důvěře místních obyvatel, a jakožto organizace se zkušeností s touto situací, jsou ke konfliktům přivoláváni na pomoc jako asistence úředníkům státní ochrany přírody a národního parku.

V první fázi konfliktu je třeba rozezlené a vystrašené obyvatele uklidnit a mírnit jejich volání po pomstě. Je třeba jim vysvětlit, že tygr je v oblasti doma, a jeho zabití a pytláctví není vhodným řešením. Když už se toto podaří, pak tým umístí fotopasti ke kořisti, aby mohl identifikovat jedince. Tygr se totiž drží v blízkosti incidentu a k nedojedené kořisti se po večerech vrací, dokud není schopen zbytek odtáhnout hlouběji do lesa, nebo nemá prostě dost. Některé záběry z „tygří večeře“ můžete shlédnout na našich kanálech a sociálních sítích. Z monitoringu při incidentech vyšlo najevo, že se jedná o dva jedince, samce a samici.

V další fázi pak tým asistuje na večerních hlídkách a zaplašovacích akcích pomocí světel a pyrotechniky. Je to jedna z preventivních metod, jak tygra vytlačit zpět do jeho přirozeného prostředí. Následující dny se pak monitorují případné pobytové znaky tygra, ale zpravidla se incident neopakuje. 

U tygřího konfliktu ve vesnici Bandaruli tým spolu s úředníky z NPGL a úřadu BKSDA konzultoval řešení a snahu odchytit tygra do klece a translokovat ho do jiné oblasti. To nepovažujeme za nejvhodnější a byli jsme rádi, že se to nepodařilo, a tygr se z obydlené oblasti stáhl sám. 

Kvůli četnosti akcí a nutnosti řešení se tým dokonce musel rozdělil na dvě skupiny. Jedna půlka pomáhala monitorovat situaci a druhá koordinovala nákup drátu a zahájení staveb ohrad. Jako kriticky důležitá prevence ztrát na dobytku se totiž osvědčila stavba ohrad pro ustájení dobytka ze dřeva a ostnatého drátu, který zajišťuje, že se tygr do ohrady neproláme. Green Patrol pak pomáhá obyvatelům s konstrukcí ve fázi plánování a školení. Celkem se z podpory skrze naší organizaci podařilo doposud vystavět 9 komunitních ohrad (za cca 10 milionů indonéských rupií, což je přibližně 15 tisíc Korun českých) a další jsou v plánování. Na konci května jsme odeslali dalších 5 milionů indonéských rupií z celkem stále potřebných 17 milionů rupií. Další etapy budou záviset na nashromážděné finanční podpoře a sponzorských příspěvcích. 

S odstupem času se pak náš tým vracel do oblastí, aby zmapoval případné pobytové znaky šelem a současně prohledal oblasti, zda se v lese nenachází nastražené pytlácké pasti. Naštěstí se obojí zatím obešlo bez nálezů. To je dobrá zpráva a také znak toho, že je důležitá i řádná edukace obyvatel vesnic v nárazníkové zóně národního parku ohledně eliminace pytláctví a nutnosti zachovat rovnováhu člověka a přírody. 

Pozor, prochází sloni

Mimo tygří interakci tým řešil ještě návštěvu vesnice Sapo Padang sloní rodinou. Ta se prošla skrz několik „zahrad“ a snědla něco z úrody a stromů banánovníků. To se samozřejmě nesetkalo s nadšením místních, ale útěchou jim může být, že pouze procházeli a migrují tudy jen jednou za čas. Napříště vymýšlíme nějaké šetrné řešení, jak giganty odradit od podobných návštěv. Inspirace ze zahraničí radí chovat včely, nebo pěstovat chilli papričky. Uvidíme, co by se dalo realizovat. Zatím je ale jisté, že sloni odešli do jiné části parku údolím Sekelam, kde je náš tým potkal osobně.

Partneři rangerů národního parku

Nadále pak probíhají jednání se zástupci správy Národního parku Gunung Leuser ohledně spolupráce. Doposud se nám podařilo dojednat pilotní režim, kdy je tým Green Patrol rangerům ku pomoci jako dobrovolná jednotka. Do budoucna pak máme otevřené dveře k monitoringu fotopastmi a patrolám v parku za účasti rangerů. Realizaci spolupráce zahájíme, jakmile se nám podaří získat potřebné finance nad rámec současného základního provozního rozpočtu. Očekáváme, že bychom mohlí pilotně začít od podzimu tohoto roku. 

Návštěvy z větší i menší dálky

Práce týmu a znalosti z terénu přivádějí do Batu Katak návštěvy z blízka i daleka. Ta bližší byla početnější a jednalo se o studenty z univerzity v Simalungunu. Ti přijeli na exkurzi a za poznáváním přírody. Akci pořádali úředníci z KPH a náš tým si přizvali jako přednášející a průvodce pro terénní část programu. Studenti se měli příležitost dozvědět více z praxe terénní ochrany přírody jak teoreticky, tak prakticky na ukázkové patrole. Odjížděli nadšení a s příslibem, že se vrátí.

Druhá návštěva se přijela pokochat krásou ekosystému Leuser, a aby vyrazila s Green Patrol do terénu zjistit více o jejich práci. Jednalo se o slovenský pár se zájmem o naše aktivity. Strávili s hlídkou noc v pralese a dozvěděli se mnoho potřebného pro to, aby se nadchli a přislíbili pomoc. Těšíme se na další spolupráci. Podobné pilotní návštěvy pomáhají financovat monitoring, ale přispívají též místní ekonomice. V režimu poznávacích a motivačních ekoturistických treků hodláme pokračovat v rámci dobrovolnických programů.

Dobrá práce přináší dobré výsledky

V celku se za minulé dva měsíce podařil kus dobré práce. Odměnou nám jsou nádherné záběry nejen tygrů, slonů a orangutanů. Na sestřihy se můžete podívat níže.

 

Patroly v nárazníkové zóně ukazují, že v oblasti se pohybují zvířata, nikoliv pytláci. Stopy zvířat nikde nekříží stopy lidské, ani kamery neodhalily přítomnost někoho podezřelého. Oblast se zdá být prozatím i bez pastí a nástrah. Doufejme, že tomu tak skutečně je a budeme to monitorovat i nadále.

A aby náš tým měl zase o něco lepší podmínky, uvolnili jsme část prostředků na nákup nových uniforem do terénu. Pomalu ale jistě společně opět budujeme kvalitní a profesionální tým v plném rozsahu. Můžete nám pomoci na této cestě, abychom byli efektivnější a profesionálnější ještě rychleji. Do budoucna chceme zajistit kvalitní technické a terénní vybavení. Vše bude ale záležet na každém jednom člověku, který se k naší misi připojí. Ať už osobně v následujícím roce, nebo finančně právě teď.

Děkujeme všem, kteří umožňují i nadále chránit vzácnou přírodu na Sumatře!

Tým Green Patrol můžete podpořit zde: 

Účet GREEN PATROL

 2600885307/2010

FIO BANKA

IBAN: CZ8820100000002600885307

SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX

DĚKUJEME!