Zimní dobrovolnické programy na Kostarice

24.3.2022

Od prosince 2021 do března 2022 proběhlo na Kostarice na projektu Green Life II několik dobrovolnických programů, tedy přesně tři. Ještě jeden nás čeká.

 

Za tu dobu se udělal skutečně velký kus práce, který rezervaci přinesl zásadní rozvoj. K nejdůležitějším počinům byla výstavba nové chaty, která bude sloužit spolku Prales dětem a partnerům projektu. V rezervaci byl objeven starý lodní kontejner, který je v zachovalém stavu a využije se pro tuto výstavbu. 

Tímto se otevírá možnost ubytování až pro 22 osob, které mají zároveň přístup i do rezervace, která má aktuálně jedinečných 154 ha území a více než 10 km stezek, s jejichž vytvořením nám pomohli dobrovolníci. 

Součástí programu byl zejména monitoring za pomocí fotopastí a to nejen v rezervaci Green Life II, ale též v rezervacích La Marta a El Copal, se kterými jsme navázali spolupráci. Další monitoring byl zahájen v Národním parku Palo Verde. Nechybělo prosekávání stezek, objevování nových míst rezervace, údržba kempu a nekonečné debaty nad etickými otázkami vztahující se k naší civilizaci a lidské společnosti…

K unikátům dobrovolnických programů patří 7mi denní pomoc národním parkům. 

S první skupinou jsme měli možnost navštívit NP Braulio Carillo, kde dobrovolníci pomohli s opravou staré strážní stanice, která v současné době slouží jako zázemí pro dobrovolníky a případné výzkumníky, či monitorovací týmy. Dobrovolníci pomohli i s budováním nové vyhlídky nad vulkanickým jezerem Barva a samozřejmě nahlédli do tajů tohoto horského mlžného pralesa. 

 

S dalšími skupinami jsem zavítali na sever, do národního parku Palo Verde, který je významnou ptačí oblastí.

Za nejúžasnější počin programů lze označit přímou dvoudenní účast dobrovolníků při hašení lesního požáru v rezervaci Biological Reserve Lomas Barbudal.

 

Hašení požárů, bylo nejen náročné, ale hlavně hrdinské od všem zúčastněných. Navíc měli dobrovolníci možnost nahlédnout do nitra práce lesních hasičů a být toho přímou součástí. I přes to, že se oheň nepodařilo dostat pod kontrolu, ovlivnilo to všechny zúčastněné v pohledu na požáry a nejen to…

Nelze než být spokojeni s vykonanou prací jak pro rezervaci, tak pro národní parky, kterým jsem v mnoha věcech ulehčili a jako dar jsem měli možnost vychutnat si krásy parků jinak, než je tomu pro běžného turistu. 

Další dobrovolnické programy začínají v červenci a my se těšíme, co nového přinesou a kam s dobrovolníky zavítáme pomoci. Děkujeme všem zúčastněným za odvedenou práci.

SDÍLET: