Druhý 0. dobrovolnický kostarický program je úspěšně za námi

25.8.2021

Srpen se nesl na Kostarice v rezervaci Green Life v duchu práce, společné výstavby dobrovolnického centra, které postupně získávalo finální podobu. Významně se na něm podíleli dobrovolníci z České a Slovenské republiky.

Dobrovolníci již od začátku spali ve čtyřlůžkových pokojích na patrových postelích. Uklízelo se, natíralo, nabíjeli se stropní lišty, dokončovalo se schodiště a terasy, pokoje byly osazeny okny a dveřmi, stavěli se chodníčky a byla zahájena výstavba sociálek. 

I přes velké množství práce na centru bylo dostatek času též na monitoring Oko jaguára za pomocí fotopastí, prosekávali se nové a staré zarostlé pralesní stezky, objevovali jsme nová území, včetně magických kopců nebo skvostných říčních lagun ke koupání. Dobrovolníci prosekávali stezku s naším dědou Ademarem po hranici s NP Tapanti. 

Skvělou událostí bylo propojení rezervací Green Life a El Copal, kde byla obnovena stará stezka a vznikla tak jedinečná trasa pro divoká zvířata, dobrovolníky, hlídky i ekoturisty. Zde bylo naistalováno 6 fotopastí. Pokračovali jsme v monitoringu soukromé rezervace La Marta, kde je umístěno 9 fotopastí. 

Velkým dobrodružstvím bylo objevování mokřadní laguny v rezervaci Green Life, či první setkání s prudce jedovatým hadem křovinářem. Kontrolami fotopastí bylo zjištěno, že se nám v rezervaci pohybují běžně oceloti, či menší divoké kočky Leopardus wiedii, zatím jednou se objevila puma, která následovala divoká prasata pekari. Skvostem rezervace je též zdokumentovaný tapír. K běžným savcům u nás patří černé kuny Eira barbara, oposumové, veverky, nosálové, paca, aguti, pralesní králíci, vzácněji jelínci (Mazama temena) a pásovci, kteří jsou pozorovatelní i naživo. Z opic u nás žijí malpy kapucínské a zatím neviditelní, ale výrazně slyšitelní vřešťani. 

Monitorovací program Oko jaguára bude v první fázi dokončen v září 2021, kdy z něj vznikne první report včetně krátkého filmu. Co se týká druhé dobrovolnické party, tak za ní zůstal obrovský kus práce na dobrovolnickém centru, které bude od 20. 11. 2021 oficiálně otevřeno mezinárodním dobrovolnickým programům, na které se lze hlásit již dnes.

 

 

Všem ze srdce děkujeme za pomoc!

SDÍLET: