Oko jaguára – Kostarika I.

29.12.2020

Dne 5. ledna 2021 odlétá čtyřčlenný tým Oko jaguára na Kostariku, aby zde zahájil další monitorovací program v rámci světového projektu Oko Země. Tým ve složení Milan Jeglík, Zuzana Koloušková, Alena Bendová a Jan Janoušek přiváží do dvou národních parků Quanacaste a Corcovado 50 fotopastí UV595HD + 40 ochranných boxů se zámky a 10 fotopastí Predator Micro, aby zde dva měsíce pátrali po jauárech a dalších zvířatech.

Dále je součástí podpory kostarických rangerů GPS navigace, laptop a fotoaparát. Hlavním koordinátorem celé mise a zahájení spolupráce je Leonel Alonso Delgado Pereira. Monitoring Oko jaguára je pod záštitou kostarického ministra životního prostředí a ve spolupráci s universitami. Cílem spolupráce je ochrana jaguárů a jejich monitoring pro výzkumné účely jejich chování a především výskytu. Naše fotopasti je budou též chránit před pytláctvím, které bude nim demaskováno.

Každý, kdo bude mít zájem sledovat tuto nevšední výpravu do středoamerického pralesa a k Tichému oceánu a ke karibskému pobřeží, tak se společně s týmem kameramanů a rangerů vypraví do podmořského světa u ostrova Caňo Island, za velrybami do Drake Bay, do deštného pralesa a do mokřadů národního parku Corcovado, či ho horských mlžných lesů, suchých horských lesů a k sopkám v národním parku Quanacaste a nejen tam.

Na závěrečný měsíc za týmem dorazí sponzor celé akce s týmem českých kolegů, kteří se vypraví po stopách monitorovacího týmu a budou mít možnost se s ním setkat přímo v terénu.

Z celé téměř tříměsíční mise bude zpracováno několik filmů, které budou přihlášeny na filmové festivaly a též budou promítány na 10. světovém kongresu rangerů IRF na Azorech v Portugalsku v roce 2022 jako propagace mezinárodní spolupráce rangerů.

 

Od 5.ledna Vás budeme aktuálně informovat. 

SDÍLET: