Oko jaguára, monitoring na Kostarice…

.19.9.2021

V průběhu letošního roku dokázal spolek Prales dětem a  jeho monitorovací projekt Oko Země opět rozšířit svůj monitorovací program o Oko jaguára na Kostarice.
 
 

V únoru 2021 jsme instalovali do terénu NP Corcovado a ASG Guanacaste (NP Santa Rosa, Guanacaste a Viejo de la Vieja) 60 fotopastí UV595HD a Predator. Tyto fotopasti monitorují zejména jaguáry americké ve spolupráci s vědci z NGO NAMÁ Conservation, kteří nám posílají pravidelně vybraná data. 

To však není zdaleka vše. 

V červenci 2021 jsme společně s dobrovolníky rozmístili dalších 22 fotopastí, z toho 9 ftp v rezervaci Green Life, 3 ftp na hřebeni Mlžných hor nad rezervací  v 1400-1600 m.n.m., dále je 5 fpt v rezervaci La Marta a 5 ftp v rezervaci El Copal. Dalších 5 ftp jsme museli odvézt zpět do ČR s technickými závadami k reklamaci. 

Během dvou měsíců intenzivního monitoringu máme na záběrech pumy americké, oceloty velké, divoké kočky Margay a Oncilla, tedy oceloty dlouhocasé a stromové. Z kočkovitých šelem mám v druhé části monitoringu v oblasti u NP Tapanti zatím chybí jen  jaguár americký, tedy král americké divočiny. Skvostem rezervace Green Life je zmonitorovaný tapír. Běžně se nám objevují pásovci, aguti, či pralesní králíci a veverky. 

Novinkou Oko jaguára je zahájení monitoringu v NP Tapanti od prosince 2021, kde by mělo být zapojeno 20 ftp, které potřebujeme získat do konce listopadu.

Tímto bychom Vás rádi požádali o podporu této jedinečné monitorovací mise, které se můžete zúčastnit nejen jako sponzoři fotopastí, ale též jako dobrovolníci. 

Přijeďte osobně nebo podpořte monitorovací misi finančně přes náš portál DARUJME.CZ jednorázově nebo trvale. I malá pomoc se počítá a pro ochranu přírody je každá kapka důležitá. Děkujeme.   

 

SDÍLET: