Modrá ekologická vlajka pro Green Life II

27.7.2022

Kostarika má jedinečné nastavení vládní ochrany přírody. Dalo by se říci, že je zde ochrana přírody na pořadu dne, je společensky uznaným tématem a navíc je doslova jedním z bodů vládního programu. Na základě takového nastavení společnosti je zde vytvořen systém tzv. BANDERA AZUL ECOLOGICA, tedy Modré ekologické vlajky, která označuje vaši činnost jako společensky prospěšnou a vládou uznanou aktivitu v ochraně kostarické přírody.

Ekologická modrá vlajka je ocenění, které se uděluje každoročně a které odměňuje úsilí a dobrovolnou práci různých místních výborů, které se snaží zlepšit hygienické a ekologické podmínky a využívají PBAE jako nástroj ke zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu.

Každoročně se mnohé organizace, firmy a společnosti ucházejí o získání první hnězdy BANDERA AZUL ECOLOGICA, nebo ji obhajují a získávají další až po nejvyšší stupeň ocenění, což je pět hvězd. Naše organizace Bosque para los Niňos, tedy pobočka spolku Prales dětem na Kostarice se letos ucházela o svoji první hvězdu a hned na poprvé ji za činnost v roce 2021 získala. Byli jsme ohodnoceni dle nás za společensky nejdůležitější činnost, kterou je ochrana biodiversity.

 

Právě díky našemu intenzivnímu ročnímu monitoringu za pomocí fotopastí jsme prokázali jedinečnou biodiversitu naší oblasti rezervace Green Life II, kterou nejen monitorujeme, ale též strážíme, kontrolujeme a udržujeme. Máme zde vybudováno zázemí v podobě vzdělávacího a dobrovolnického centra s kapacitou 22 lůžek. Naše rezervace má 154 ha, avšak není otevřena turistice, ale má přísná pravidla a řád rezervace ve prospěch ochrany přírody. Návštěvníky mohou být pouze dobrovolníci, studenti, žáci škol a učitelé nebo plánujeme organizovat dny otevřených dveří pro veřejnost, aby se seznámila s naší prací v ochraně přírody.

V roce 2021 naši rezervaci navštívili žáci základních a středních škol hned 2x. Právě získání BANDERA AZUL ECOLOGICA je dalším důležitým bodem k naší společenské prospěšnosti a důvěryhodnosti, poněvadž označení rezervace Modrou ekologickou vlajkou je na Kostarice skutečná prestiž.

Tím to však nekončí, protože naše rezervace rozhodně hodlá pokračovat a Bosque para los Niňos určitě bude v příštím roce Modrou ekologickou vlajku obhajovat. 

Právě dobrovolnické programy a účast na nich nám na této cestě silně pomáhá a my věříme, že bude stále větší zájem o spolupráci na záchraně pralesů a ochraně jedinečné biodiversity, kterou zde právě rezervace Green Life II a projektová mise Prales dětem – Justice for Nature ztělesňuje.

Díky, že v tom jedete s námi!    

SDÍLET: